Ciekawe i ważne obserwacje z “otchłani”.
Sonda New Horizons wykonała wspólnie z kosmicznym teleskopem Hubble obserwacje Urana.Sonda New Horizons (NH) przemierza zewnętrzne rubieże Układu Słonecznego. W 2024 roku sonda znalazła się już ponad 60 jednostek astronomicznych od Słońca. Misja tej sondy jest przedłużona do końca tej dekady, w trakcie której będą wykonywane różne badania, przede wszystkim heliosfery.
Pozycja sondy NH pozwala na wykonywanie bardzo ciekawych obserwacji. Sonda NH jest wyposażona w zestaw detektorów, zdolnych do wykonywania wielu obserwacji astronomicznych. We wrześniu 2023 roku zdolności New Horizons zostały wykorzystane do porównania z obserwacjami z kosmicznego teleskopu Hubble (HST). Celem wspólnych obserwacji była planeta Uran.
Obserwacje wskazują, że Uran z perspektywy New Horizons okazał się być ciemniejszy niż to sugerowały teoretyczne wyliczenia. Te obserwacje mają duże znaczenie jako punkt odniesienia dla przyszłych obserwacji planet krążących wokół innych gwiazd. Duże planety pozasłoneczne, czyli gazowe giganty, będą obserwowane z wielu perspektyw, a bardzo rzadko z perspektywy, z której może obserwować teleskop Hubble.
Ze wszystkich pojazdów, które wysłano do granic Układu Słonecznego w 2024 roku tylko sonda New Horizons jest zdolna do wykonywania zaawansowanych obserwacji. Sondy Voyager 1 i 2 nie używają już od dekad swoich układów optycznych (ostatnie ważne obserwacje to “Błękitna Kropka”), zaś New Horizons jest w stanie wykonywać szereg obserwacji, w tym odległych obiektów.
Misja podstawowa NH (przelot obok Plutona) jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym. Przelot NH obok 2014 MU69 i dalsza rozszerzona misja jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.
(Hubble)