Możliwe “uproszczenie” misji New Horizons

0

Czy NASA chce uprościć dalsze badania sondy New Horizons?

Pojawiła się propozycja “uproszczenia” misji New Horizons: zamiast badać obiekty Pasa Kuipera, sonda ma zająć się tematami heliofizycznymi.

W marcu informowaliśmy o nowych technikach poszukiwań kolejnych obiektów do przelotu dla sondy New Horizons (NH). Te poszukiwania są wykonywane przy pomocy naziemnych obserwatoriów. Do końca 2022 roku nie udało się znaleźć żadnego obiektu do przelotu. Poszukiwania trwają dalej. W międzyczasie NASA zaakceptowała plan drugiej misji przedłużonej New Horizons, która rozpoczęła się 1 października 2022. Co ciekawe, są pewne interesujące odkrycia. 20 obiektów Pasa Kuipera znajdzie się w odległości rzędu kilku milionów kilometrów od trajektorii sondy NH. Taka odległość pozwoli już na obserwacje przy pomocy teleskopu na pokładzie sondy NH i możliwe będzie wyznaczenie takich cech jak ogólny kształt, okres obiegu czy obecność księżyców.

Pojawiły się jednak informacje, że NASA (a ściślej Science Mission Directorate) planuje wcześniejsze “uproszczenie” misji NH. Zamiast dalszych badań obiektów Pasa Kuipera, sonda ma badać heliosferę – podobnie jak sondy Voyager 1 i Voyager 2.

Aktualnie misja NH ma finansowanie w obecnej formie do końca roku fiskalnego 2024, czyli do końca września 2024. W opinii niektórych specjalistów NASA aktualnie bardzo szybko “spadają” możliwości badań związanych z Pasem Kuipera, zaś badania heliofizyczne mają inny charakter. Z tą opinią nie zgadza się część zespołu sondy NH, w tym Alan Stern. Jego zdaniem, jest to zbyt szybkie zakończenie badań Pasa Kuipera.

Częściowym powodem może być chęć ograniczenia wydatków przez NASA. Kilka misji, w tym Mars Sample Return oraz Dragonfly – które nie są bezpośrednio powiązane z New Horizons – doświadcza znacznego przekroczenia zaplanowanych budżetów. NASA może być zmuszona szukać oszczędności “wszędzie, gdzie to możliwe”.

Misja podstawowa NH (przelot obok Plutona) jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym. Przelot NH obok 2014 MU69 jest komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA, NH)

Comments are closed.