Początek drugiej misji przedłużonej New Horizons

0

Długa misja przedłużona New Horizons, trwa hibernacja.

Na początku października 2022 rozpoczęło się drugie rozszerzenie misji New Horizons. Sonda jak na razie jest w trybie hibernacji.

Jeszcze zanim sonda New Horizons (NH) przeleciała obok Plutona pojawiło się pytanie: czy są kolejne cele dla tej misji? W ciągu kilku lat przez przelotem trwały intensywne poszukiwania kolejnych celów dla tej sondy. Odnaleziono jedynie trzy obiekty, oznaczone PT1, PT2 i PT3 (ang. Potential Target). Po dalszej analizie NASA odrzuciła PT2 i skupiła się na możliwości wykonania przelotu obok PT1 i PT3. Pod koniec sierpnia 2015 NASA oficjalnie zadecydowała: New Horizons poleci ku PT1, którego oficjalne oznaczenie to 2014 MU69. Zaplanowano, że sonda wykona serię korekt trajektorii w późnym październiku i wczesnym listopadzie 2015. Te manewry zakończyły się wprowadzeniem NH na odpowiednią trajektorię. Przelot nastąpił 1 stycznia 2019. (Później, w 2019 roku planetoida 2014 MU69 otrzymała oficjalną nazwę: Arrokoth).

Obraz 2014 MU69 o najwyższej rozdzielczości, wykonany na kilka minut przed największym zbliżeniem podczas tego przelotu/ Credits - NASA/Johns Hopkins Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute, National Optical Astronomy Observatory
Obraz 2014 MU69 o najwyższej rozdzielczości, wykonany na kilka minut przed największym zbliżeniem podczas tego przelotu/ Credits – NASA/Johns Hopkins Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute, National Optical Astronomy Observatory

Co później? W otchłań

Piętnastego czerwca 2020 roku rozpoczęły się poszukiwania kolejnego celu do przelotu dla sondy New Horizons. Wymagania są podobne jak w przypadku pierwszych poszukiwań: do “wyłowienia” jest obiekt pasa Kuipera (KBO), który znajdzie się w niewielkiej przestrzeni ograniczonej możliwościami manewrowymi NH.

Do końca 2022 roku nie udało się znaleźć żadnego obiektu do przelotu. Poszukiwania trwają dalej. W międzyczasie NASA zaakceptowała plan drugiej misji przedłużonej New Horizons, która rozpoczęła się 1 października 2022.

Co ciekawe, od 1 czerwca 2022 aż do 1 marca 2023 NH jest w trybie hibernacji. W przyszłym roku, po rozpoczęciu wybudzania, sonda prześle “ostatnie kilka gigabitów” danych z przelotu obok 2014 MU69. Później sonda wykona serię obserwacji, w tym:

  • badania Urana i Neptuna
  • obserwacje obiektów KBO
  • obserwacje jasności tła promieniowania kosmicznego w zakresie widzialnym i ultrafioletowym
  • mapowanie lokalnych koncentracji wodoru

Aktualnie oraz po wybudzeniu trwa badanie ilości uderzeń cząstek pyłu w sondę.

Sonda New Horizons / Credits - NASA, JPL
Sonda New Horizons / Credits – NASA, JPL

Druga misja rozszerzona będzie podzielona na okresy, w których sonda nie będzie obracać się wokół własnej osi (okresy obserwacji naukowych) oraz w których ten obrót będzie wykonywany przez NH w celu stabilizacji oraz precyzyjnej orientacji względem Ziemi. Wówczas sonda będzie przesyłać dane na Ziemię.

Najnowsze prognozy sugerują, że sonda NH przetrwa przynajmniej do 2040 roku. Jest całkiem możliwe, że sonda dotrwa do 2050 roku. Sonda znajduje się w odległości 54,7 jednostki astronomicznej od Słońca (stan na grudzień 2022)

Oprócz sond Voyager 1 i Voyager 2 (odpowiednio 158,3 i 131,9 jednostek astronomicznych od Słońca) tylko NH znajduje się w zewnętrznym Układzie Słonecznym oraz dalej funkcjonuje. Sondy Pioneer 10 i Pioneer 11 nie działają od odpowiednio 2003 i 1995 roku.

Misja podstawowa NH (przelot obok Plutona) jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym. Przelot NH obok 2014 MU69 jest komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA, NH)

Comments are closed.