Powrót Sojuza MS-22 na Ziemię.
Zakończyła się misja uszkodzonego Sojuza MS-22. Aparat powrotny z sukcesem wylądował na stepach Kazachstanu, ale bez załogi.Czternastego grudnia 2022 doszło do wycieku z rosyjskiego pojazdu Sojuz MS-22. Sojuz MS-22 dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) pod koniec września 2022. Załoga tego Sojuza składała się z dwóch Rosjan: Siergieja Prokopiewa i Dmitrija Pietielina oraz Amerykanina Francisco Rubio.
Jedenastego stycznia 2023 zapadła decyzja Roskosmos – załoga Sojuza MS-22 wróci na Ziemię nowym egzemplarzem pojazdu Sojuz. Ten Sojuz otrzymał oznaczenie MS-23 i poleci do ISS w trybie automatycznym. Z kolei Sojuz MS-22 wróci na Ziemię bez załogi.
Sojuz MS-23 dotarł na ISS 26 lutego 2023, po dwóch dniach od startu. Załoga misji MS-22 powróci tym statkiem we wrześniu 2023.
Lądowanie Sojuza MS-22
28 marca 2023 od ISS odłączył Sojuz MS-22. Następnie, tego samego dnia o godzinie 13:46 CEST nastąpiło lądowanie aparatu powrotnego Sojuza MS-22. Choć lądowanie przebiegło prawidłowo, wewnątrz kapsuły zanotowano temperatury przekraczające 50 stopni Celsjusza – właśnie wskutek uszkodzonego systemu chłodzenia. Na Ziemię sprowadzono tym egzemplarzem kapsuły Sojuz nieco ponad 200 kg ładunku i sprzętu.
Ten oraz podobny problem z bezzałogowym Progressem MS-21 jest kolejnym z serii awarii i usterek, z jakimi borykają się ostatnio rosyjskie pojazdy kosmiczne. Najpoważniejszą z nich była awaria podczas startu Sojuza MS-10 z października 2018. Od kilku lat pojawiają się doniesienia dotyczące zbliżającego się upadku rosyjskiego przemysłu kosmicznego – a inwazja na Ukrainę ten stan tylko pogłębiła.
ISS – bezpieczna przystań na orbicie
Załodze Sojuza MS-22 nie groziło niebezpieczeństwo, właśnie z powodu możliwości pozostania na pokładzie ISS. Gdyby misja Sojuza MS-22 była niezależna od Stacji, wówczas kosmonautom groziłoby niebezpieczeństwo podczas powrotu na Ziemię. Dlatego też ISS – oprócz pełnienia roli orbitalnego laboratorium – pełni też rolę “bezpiecznej przystani”, na której astronauci mogą poczekać na misję lub pojazd ratunkowy. I tak właśnie się stało w przypadku Sojuza MS-22.
Warto tu dodać, że NASA analizowała nawet opcję wysłania Dragona do sprowadzenia załogi misji Sojuza MS-22.
Prace na pokładzie ISS są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.
(PFA)