Dragon na ratunek załogi Sojuza MS-22?

0

Ciekawa opcja powrotu załogi Sojuza MS-22 na Ziemię.

Jak powróci na Ziemię załoga Sojuza MS-22? Pojawiła się dość nieoczekiwana propozycja, by stało się to za pomocą… amerykańskiego Dragona.

Czternastego grudnia 2022 doszło do wycieku z rosyjskiego pojazdu Sojuz MS-22. Sojuz MS-22 dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) pod koniec września 2022. Załoga tego Sojuza składa się z dwóch Rosjan: Siergieja Prokopiewa i Dmitrija Pietielina oraz Amerykanina Francisco Rubio.

Wyciek z Sojuza MS-22 / Credits – NASA TV

Do 1 stycznia 2023 nie ustalono przyczyn wycieku (możliwe opcje to uderzenie mikrometeoroidu albo błąd w konstrukcji pojazdu) i nie ustalono, czy Sojuz MS-22 jest bezpieczny na powrót z załogą na pokładzie. Jeśli okaże się, że pod koniec pobytu na orbicie (marzec 2023) nie będzie możliwy powrót tym egzemplarzem Sojuza na Ziemię, wówczas potrzebny będzie inny pojazd powrotny.

Podstawową opcją jest wysłanie kolejnego Sojuza (MS-23) na ISS bez załogi. Jeśli jednak okaże się, że kolejny egzemplarz Sojuza nie będzie zdolny do bezpiecznego lotu (np. wskutek nieprawidłowej jakości wykonania, co w Rosji jest dość częste), wówczas załoga Sojuza MS-22 będzie musiała wrócić innym sposobem.

Pod koniec 2022 roku NASA spytała się firmy SpaceX, czy możliwe będzie wysłanie załogowego Dragona na ISS, by w ten sposób załoga Sojuza MS-22 powróciła na Ziemię. Technicznie jest to wykonalne – co prawdopodobnie niebawem SpaceX potwierdzi – jednakże pewne drobne modyfikacje będą wymagane.

Przede wszystkim można się spodziewać, że Dragon w takiej misji “ratunkowej” wystartowałby z dwoma astronautami, zaś wracał na Ziemię z pięcioma osobami na pokładzie. Dotychczas wszystkie misje załogowe Dragonów były czteroosobowe. Oznacza to potrzebę pewnych modyfikacji w układzie miejsc dla astronautów na pokładzie Dragona. Ponadto, potrzebne będzie prawdopodobnie prawidłowe przeliczenie pokładowych zasobów (w szczególności systemu podtrzymywania życia) i zaplanowanie poszczególnych etapów takiej wyprawy orbitalnej. Nie wydaje się jednak, by jakakolwiek z tych kwestii była problematyczna dla pojazdu Dragon.

Załoga statku Crew Dragon w misji Inspiration4 – pierwszego lotu z załogą złożoną wyłącznie z turystów (źródło: SpaceX)
Załoga statku Crew Dragon w misji Inspiration4 – pierwszego lotu z załogą złożoną wyłącznie z turystów (źródło: SpaceX)

Prace na pokładzie ISS są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Comments are closed.