Sojuz MS-23 na ISS

0

Ratunkowy Sojuz dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Rosyjski statek Sojuz MS-23 – bez załogi – dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ten egzemplarz Sojuza zastąpi pojazd Sojuz MS-22, u którego nastąpiła awaria systemu chłodzenia.

Sojuz MS-22 w tarapatach

Czternastego grudnia 2022 doszło do wycieku z rosyjskiego pojazdu Sojuz MS-22. Sojuz MS-22 dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) pod koniec września 2022. Załoga tego Sojuza składa się z dwóch Rosjan: Siergieja Prokopiewa i Dmitrija Pietielina oraz Amerykanina Francisco Rubio. Jedenastego stycznia 2023 zapadła decyzja Roskosmos – załoga Sojuza MS-22 wróci na Ziemię nowym egzemplarzem pojazdu Sojuz. Ten Sojuz otrzymał oznaczenie MS-23. Z kolei Sojuz MS-22 wróci na Ziemię bez załogi.

Załoga Sojuza MS-22 pozostanie o sześć miesięcy dłużej na ISS. Dzięki temu Amerykanin Francisco Rubio będzie pierwszym obywatelem USA, który spędzi ponad rok na orbicie podczas jednej misji.

Sojuz MS-23 – “szalupa ratunkowa”

Start Sojuza MS-23 nastąpił 24 lutego 2023 o godzinie 01:24 CET z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie za pomocą rakiety Sojuz-2.1a. Zamiast kosmonautów na pokładzie Sojuza MS-23 znalazły się zapasy i sprzęt dla ISS. Start przebiegł prawidłowo i Sojuz MS-23 znalazł się na prawidłowej orbicie wstępnej.

Start Sojuza MS-23 / Credits – NASA TV

Przez kolejne dwa dni Sojuz “gonił” Stację. Do ISS Sojuz MS-23 dotarł 26 lutego około godziny 02:00 CET.

Sojuz MS-23 cumuje do ISS / Credits – kosmonautix.cz

ISS – bezpieczna przystań na orbicie

Załodze Sojuza MS-22 nie groziło niebezpieczeństwo, właśnie z powodu możliwości pozostania na pokładzie ISS. Gdyby misja Sojuza MS-22 była niezależna od Stacji, wówczas kosmonautom groziłoby niebezpieczeństwo. Dlatego też ISS – oprócz pełnienia roli orbitalnego laboratorium – pełni też rolę “bezpiecznej przystani”, na której astronauci mogą poczekać na misję lub pojazd ratunkowy. I tak właśnie się stało w przypadku Sojuza MS-22.

Warto tu dodać, że NASA analizowała nawet opcję wysłania Dragona do sprowadzenia załogi misji Sojuza MS-22.

Prace na pokładzie ISS są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Comments are closed.