Kłopoty Progressa MS-21, zdjęcie uszkodzeń Sojuza MS-22

1

Dalsze problemy rosyjskiego sprzętu na ISS.

Kolejny rosyjski statek kosmiczny (Progress MS-21) doświadczył problemów systemu chłodzenia. Ponadto, opublikowano zdjęcie uszkodzonego miejsca w pojeździe Sojuz MS-22.

Sojuz MS-22 w tarapatach

Czternastego grudnia 2022 doszło do wycieku z rosyjskiego pojazdu Sojuz MS-22. Sojuz MS-22 dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) pod koniec września 2022. Załoga tego Sojuza składa się z dwóch Rosjan: Siergieja Prokopiewa i Dmitrija Pietielina oraz Amerykanina Francisco Rubio.

Wyciek z Sojuza MS-22 / Credits – NASA TV

Jedenastego stycznia 2023 zapadła decyzja Roskosmos – załoga Sojuza MS-22 wróci na Ziemię nowym egzemplarzem pojazdu Sojuz. Ten Sojuz otrzymał oznaczenie MS-23 i poleci do ISS w trybie automatycznym 20 lutego 2023. Z kolei Sojuz MS-22 wróci na Ziemię bez załogi.

Załoga Sojuza MS-22 pozostanie o sześć miesięcy dłużej na ISS. Dzięki temu Amerykanin Francisco Rubio będzie pierwszym obywatelem USA, który spędzi ponad rok na orbicie podczas jednej misji.

Trzynastego lutego nastąpiła publikacja zdjęcia miejsca wycieku chłodziwa z Sojuza MS-22. Na zdjęciu widać otwór, wokół którego znajduje się brązowe odbarwienie powłoki pojazdu Sojuz. Brązowy kolor prawdopodobnie pochodzi od amoniaku, który wskutek promieniowania słonecznego zmienił kolor. Szczelina, która jest źródłem wycieku może być błędem produkcyjnym Sojuza – nieoficjalne źródła sugerują, że po złym wydrążeniu dziury w pojeździe Sojuz nastąpiło “załatanie” za pomocą kleju lub zaprawy.

Progress MS-21 w tarapatach

Zaledwie dwa dni wcześniej, 11 lutego 2023, doszło do utraty chłodzenia w kolejnym rosyjskim statku kosmicznym – w Progressie MS-21. Oficjalne rosyjskie źródła wówczas informowały o “utracie ciśnienia”. Później pojawiły się dodatkowe (i “mniej oficjalne” ) informacje, że chodzi o utratę ciśnienia w układzie chłodzenia.

Progress MS-21 przebywa na ISS od października 2022. Pojazd niebawem zostanie odłączony od ISS i wypełniony śmieciami oraz niepotrzebnym sprzętem spłonie w atmosferze. W tym przypadku wpływ na prace na pokładzie Stacji jest minimalny.

(Tw, PFA)

Jeden komentarz

  1. Pomijając kwestie polityczne – to z technicznego punktu widzenia aż żal patrzeć na tę postępującą degrengoladę ogarniający rosyjski przemysł kosmiczny ….