NASA opóźnia start misji Artemis I

1

Problemy techniczne na przeszkodzie rozpoczęcia misji Artemis I.

Dwie próby startu misji Artemis I zostały przerwane. Kiedy następna szansa na start pierwszej misji w ramach programu Artemis?

Po powrocie rakiety SLS na wyrzutnię LC-39B w nocy z 16 na 17 sierpnia 2022 rozpoczęły się końcowe przygotowania do startu misji Artemis I. Na moment startu wyznaczono 29 sierpnia 2022, z z dwugodzinnym okienkiem startowym rozpoczynającym się o godzinie 14:33 CEST. Podczas odliczania do startu napotkano problem z odczytem temperatury jednego z silników pierwszego stopnia SLS. Start odwołano, choć udało się doprowadzić do pełnego zatankowania rakiety (pomimo pewnych problemów z tankowaniem paliwa – ciekłego wodoru).

Przygotowania do startu (później zatrzymane) – 29 sierpnia 2022 / Credits – NASA

Druga próba startu została wyznaczona na 3 września o godzinie 20:17 CEST (początek dwugodzinnego okienka startowego). Podczas tej próby startu pojawiły się problemy z przeciekiem na linii ciekłego wodoru, w miejscu złącza z rakietą. Kilka prób naprawienia sytuacji nie przyniosło pozytywnego rezultatu i NASA zadecydowała o anulowaniu tej próby startu. Tym razem udało się zapełnić w całości zbiornik ciekłego tlenu w SLS i jedynie w nieco ponad 11 procentach dla ciekłego wodoru.

Przygotowania do startu (później zatrzymane) – 3 września 2022 / Credits – NASA

W nocy z 3 na 4 września (czasu w Europie) odbyła się konferencja prasowa dotycząca stanu przygotowań do misji Artemis I. Podczas tej konferencji przedstawiciele NASA (wraz z administratorem tej agencji) wielokrotnie powtarzali, że nie dojdzie do startu, zanim nie będzie pewności co do pełnego i kompletnego przygotowania do startu.

Konferencja prasowa po drugiej próbie startu misji Artemis I – 3/4 września 2022 / Credits – NASA TV

Kiedy dojdzie do kolejnej próby startu misji Artemis I? Aktualnie jest jasne, że nie dojdzie do próby startu na początku września. Jest możliwy start pod koniec września lub na początku października, w zależności od kilku elementów technicznych oraz związanych z terminarzem startów z Florydy (przede wszystkim misji Crew-5, planowanej obecnie na 3 października 2022).

Prawdopodobny scenariusz raczej sugeruje start dopiero w połowie października, po powrocie rakiety do hali VAB i wykonaniu prac wewnątrz tej hali. Decyzja zapadnie prawdopodobnie na początku tego tygodnia.

Misja Artemis 1 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA, PFA)

Jeden komentarz