JWST zainstalowany na Ariane 5

0

Ważny krok w przygotowaniach do startu JWST.

Jedenastego grudnia kosmiczny teleskop JWST został zainstalowany na rakiecie Ariane 5.

Prace nad Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba (JWST) rozpoczęły się w 1996 roku. Pierwotną datą startu był 2007 rok. Oczywiście koszt zbudowania JWST także wzrósł – aktualnie jest to prawie 10 miliardów USD, wliczając w to start oraz pięć lat prac w kosmosie.

JWST jest już w Gujanie Francuskiej, dokąd teleskop dotarł 12 października 2021.

JWST dociera do Kourou – 12 października 2021 / Credits – European Space Agency, ESA

Start JWST jest planowany obecnie na 22 grudnia 2021. (Aktualizacja: w nocy z 14 na 15 grudnia zadecydowano o opóźnieniu startu na 24 grudnia). Okienko startowe rozpoczyna się o 13:20 CET i trwa 30 minut. W niedzielę 11 grudnia doszło do integracji JWST z rakietą Ariane 5.

Integracja JWST z rakietą Ariane 5 / Credits - ESA
Integracja JWST z rakietą Ariane 5 / Credits – ESA
Integracja JWST z rakietą Ariane 5 / Credits - ESA
Integracja JWST z rakietą Ariane 5 / Credits – ESA

Długie testy JWST

W październiku 2019 przeprowadzono udane testy osłony słonecznej tego teleskopu. Był to ważny etap w przygotowaniach do startu, gdyż jeden z poprzednich testów rozkładania osłony nie zakończył się pełnym sukcesem. Wcześniej (w sierpniu 2019) złożono cały teleskop JWST, który przed tą operacją składał się z dwóch podstawowych części. W 2019 roku wykonano także testy rozkładania wtórnego lustra oraz bardzo ważne testy termiczno-próżniowe.

Następnie, w 2020 roku doszło m.in. do testowego rozłożenia lustra głównego, pierwszego pełnego złożenia JWST do konfiguracji startowej oraz testu uruchomienia struktury całego lustra. Kolejnym krokiem były końcowe testy środowiskowe JWST. W tych testach, wykonanych w zakładach Northrop Grumman, wykonano symulację warunków, jakie teleskop napotka w trakcie startu. W tym przypadku wykonano testy akustyczne oraz wibracyjne. JWST przeszedł te testy zgodnie z planem.

Kolejnym testem było rozłożenie i rozciągnięcie osłony teleskopu JWST. Zanim do tego doszło, w zakładach Northrop Grumman przeprowadzono test rozkładania struktury osłony, zaprezentowany na nagraniu powyżej. Ten test przeszedł prawidłowo, w wyniku czego przeprowadzono test rozłożenia i napięcia osłony JWST, który również przebiegł prawidłowo. W trakcie tego testu użyto 139 aktuatorów i osiem silniczków dla pięciu warstw osłony teleskopu. Był to ostatni test rozkładania i napinania osłony JWST. Po nich, we wrześniu 2020 zakończono testy środowiskowe.

Misja JWST jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(ESA, PFA)

Comments are closed.