Polski startup CTHINGS.CO wdraża innowacyjne rozwiązania dla gospodarki wodno-kanalizacyjnej w Skandynawii

0

CTHINGS.CO to pierwsza polska firma, która oferuje kompleksowe rozwiązania IoT dla przedsiębiorstw i miast, wspierane technologią 5G. Jej zestaw narzędzi obejmujący urządzenia, systemy operacyjne i aplikacje on-line umożliwia budowanie cyfrowego bliźniaka oraz wdrażanie innowacji w obszarze Smart City. Na konferencji liderów IoT w Sztokholmie firma zaprezentowała najnowsze rozwiązania dla zrównoważonego zarządzania gospodarką wodno-kanalizacyjną.

POLSKI START-UP WYRÓŻNIONY W SZTOKHOLMIE

Konferencja IoT Talks 2021 podejmuje tematykę 5G i powiązanych technologii oraz promuje wykorzystanie Internetu Rzeczy w rozwiązywaniu codziennych problemów społeczeństw. Możliwość zaprezentowania swoich rozwiązań podczas dorocznego wydarzenia w Sztokholmie to duże wyróżnienie. Do prezentacji na IoT Talks zaproszenie otrzymują firmy, które potrafią wykorzystać najnowsze technologie w celu rozwiązania palących problemów współczesności, a przy tym uruchomić skalowalny biznes o dużym potencjale. Dlaczego wybór padł na CTHINGS.CO? Polsko-austriacki startup wraz z duńską firma NID ApS zaprojektował rozwiązanie, które jest poszukiwane przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne w całej Europie. Rozrastające się miasta, coraz większe skupiska ludzi i przestarzałe systemy kanalizacyjne to rosnący problem europejskich aglomeracji. Poszukują one obecnie nowych, zrównoważonych i ekologicznych sposobów na zarządzanie gospodarką wodno-kanalizacyjną. Jest to temat szczególnie ważny w kontekście zmian klimatu, które powodują gwałtowne wahania pogody, m.in. ulewne deszcze, a także wymuszają szczególną dbałość o kurczące się zasoby wody pitnej.

POLSKO-DUŃSKA WSPÓŁPRACA

CTHINGS.CO połączył siły z duńskim przedsiębiorstwem NID ApS, produkującym m.in kompozytowe włazy do studzienek kanalizacyjnych. W efekcie ich współpracy powstał inteligentny właz, który umożliwia zdalne przesyłanie danych z czujników umieszczonych pod pokrywą. System bezkontaktowych czujników i radarów, zamknięty w szczelnej obudowie, umożliwia mierzenie i kontrolę poziomu wody i ścieku w czasie rzeczywistym. Dzięki ekstremalnie zoptymalizowanemu oprogramowaniu, urządzenie cechuje bardzo długa żywotność, czyli po zamontowaniu jest przez kilka lat całkowicie bezobsługowe. 

Technologicznie znacznie łatwiej jest zbudować urządzenie i wysłać je w przestrzeń kosmiczną, niż zainstalować je w tak trudnym środowisku, jakim jest system kanalizacyjny. Nasze urządzenie odznacza się wzmocnioną szczelnością i wytrzymałością, odpowiednio dobranym materiałem i technologią wykonania oraz wzmocnionym i zabezpieczonym systemem sensorów. Dzięki technologii 5G czujniki przekazują dane w czasie rzeczywistym do platformy zarządzania online – tłumaczy Arnold Wierzejski, CEO CTHINGS.CO. 

OSZCZĘDNOŚĆ CZASU I ZASOBÓW

Po pierwszych wdrożeniach na przedmieściach Kopenhagi rozwiązanie CTHINGS.CO spotkało się z zainteresowaniem w krajach skandynawskich, które stawiają duży nacisk na zrównoważony i ekologiczny rozwój miast.

Rozwiązanie NID-CTHINGS.CO jest pierwszym tego typu w Europie. Jest zaawansowane, łatwe do wdrożenia i skalowalne. Wdrożyliśmy wersję pilotażową na przedmieściach Kopenhagi, gdzie w 2011 roku w dwie godziny spadło 150 mm deszczu, a w efekcie doszło do rozległych zalań, które spowodowały milionowe straty. Pilotaż przeprowadzony przez NID i CTHINGS.CO monitoruje obecnie kilkadziesiąt lokalizacji i podczas fazy testów zebrano dotąd tysiące pomiarów – opisuje Niclas Rønne, CEO NID ApS.

Urządzenie zamontowane do włazu jest w stanie w czasie rzeczywistym przesłać informację o niebezpiecznym podniesieniu poziomu wody w systemie, zablokowanym przepływie, awarii sieci czy nieuprawnionym naruszeniu pokrywy. Wystarczy, że zdarzy się jedna z określonych sytuacji, a czujnik wyśle odpowiednią informację alarmową oszczędzając czas i pracę serwisantów. W efekcie jest to ogromna oszczędność w skali rocznego utrzymania systemów wodno-kanalizacyjnych całych miast.

OBNIŻENIE KOSZTÓW OCZYSZCZANIA WODY 

Inny problem, który przy użyciu systemu można skutecznie rozwiązać to przedostawanie się wody deszczowej do systemu kanalizacyjnego, co oznacza, że w efekcie wraz ze ściekami trafia ona do oczyszczalni, która ponosi koszt za każdy metr sześcienny oczyszczonej wody. Koszt ten przenoszony jest na konsumentów końcowych i powoduje wzrost cen za wodę i oczyszczanie ścieków. W niektórych duńskich miastach w ten sposób niepotrzebnie płaci się za uzdatnienie nawet 40% wody deszczowej dostającej się do kanalizacji. Rozwiązanie pomaga zlokalizować odcinki instalacji, które wymagają modernizacji. 

SPRAWNE ZAPOBIEGANIE ZALANIOM 

Monitorowanie systemów wodno-kanalizacyjnych to również najlepsza praktyka prewencyjna w przypadku ulewnych i gwałtownych opadów, które powodują przepełnienie studzienek, a w efekcie liczne zalania i podtopienia. Monitorowanie poziomu wody w czasie rzeczywistym oraz skorelowanie zbieranych danych z danymi z serwisów meteorologicznych umożliwia prognozowanie wzrosty poziomu wody i podjęcie błyskawicznych kroków zapobiegawczych. Musimy pamiętać, że zalania to nie tylko ogromne straty materialne, ale bardzo często poważne zagrożenie ekologiczne.

Z punktu widzenia środowiskowego jest to bardzo istotne rozwiązanie, ponieważ w przypadku ulewnych opadów istnieje ryzyko przelewania ścieków ze studzienek na pola, do zbiorników wodnych lub na ulice miast, powodując ogromne zanieczyszczenia. W dzisiejszych czasach coraz częściej mamy do czynienia z uciążliwymi ulewami, które są efektem zmian klimatycznych. Musimy znaleźć zrównoważone sposoby, aby radzić sobie z tym problemem – tłumaczy Niclas Rønne, CEO NID.

Rozwiązanie CTHINGS.CO oraz NID ApS spotkało się z dużym zainteresowaniem, a sukces pierwszych produktów zachęcił do dalszych wspólnych prac. Międzynarodowa kolaboracja zaowocowała kolejnymi rozwiązaniami z obszaru inteligentnego zarządzania gospodarką wodno-ściekową, wśród których są m.in. inteligentne opomiarowanie hydrantów czy miernik poziomu wód gruntowych.

Dopełnieniem urządzeń zaprojektowanych i wyprodukowanych przez CTHINGS.CO jest system operacyjny oraz platforma do zarządzania danymi, która umożliwia nadzór, informuje o nagłych wydarzeniach (podniesienie poziomu wód, naruszenie szczelności systemu, nieuprawnione naruszenie urządzeń) i pozwala zaplanować utrzymanie systemu w dobrym stanie.

___________________________________________________________________________

CTHINGS.CO to polsko-austriacki start-up, który projektuje kompleksowe rozwiązania IoT wspierane komunikacją 5G dla przemysłu i miast. Firma oferuje dedykowane rozwiązania z użyciem autorskiego systemu, na który składają się: przemysłowe urządzenia 5G IoT Gateway, system operacyjny do przetwarzania danych na krawędzi sieci oraz modularna platforma IoT do zarządzania danymi i analityki.

Comments are closed.