STAR VIBE – polsko-niemiecka misja z udziałem Scanway

0

Wrocławska spółka Scanway ogłosiła cele swojej najnowszej misji satelitarnej realizowanej wraz z niemieckim integratorem German Orbital Systems. Jej głównym zamierzeniem jest demonstracja technologiczna, między innymi w zakresie obserwacji planety. Misja zostanie wyniesiona na orbitę w lipcu 2022 na pokładzie rakiety Falcon 9.

Konferencja “Premiera misji kosmicznej + start balonu stratosferycznego | Scanway Space”

Konferencja “Premiera misji kosmicznej + start balonu stratosferycznego | Scanway Space” 

W ubiegły piątek na terenie Wrocławskiego parku technologicznego odbyła się konferencja prasowa spółki Scanway, podczas której przedstawiono nową polsko-niemiecką misję satelitarną pod nazwą STAR VIBE. Inicjatywa realizowana jest wraz z wieloletnimi partnerami Scanway – German Orbital Systems (GOS). Jędrzej Kowalewski, CEO Scanway naświetlił założenia i cele, przedstawił wizualizację i terminarz realizacji misji w kontekście ładunku optycznego. CTO German Orbital Systems Daria Stepanova opowiedziała o samej misji satelitarnej i komponentach, które będą testowane ze strony niemieckiej.  

Wśród prelegentów również znaleźli się: Dyrektor Departamentu Badań i Innowacji Polskiej Agencji Kosmicznej – Oskar Karczewski, Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego – Łukasz Kasprzak, Karolina Bartosik z Wrocławskiego Parku Technologicznego oraz Włodzimierz Tarnowski ze Stowarzyszenia WroSpace. 

Konferencja została zwieńczona trzecim w tym roku, wspólnym dla Scanway i WroSpace wystrzeleniem balonu stratosferycznego. W misji tej została przetestowana część mechaniczna prototypu systemu do autodiagnostyki satelitów, w przyszłości będącego częścią misji STAR VIBE. 

Trzecia misja stratosferyczna Scanway i WroSpace

Współpraca Scanway i GOS

Scanway rozpoczął współpracę z niemiecką firmą German Orbital Systems jeszcze w 2019 roku, łącząc siły przy pracy nad projektem prototypu nanosatelity do obserwacji Ziemi ScanSAT. Projekt został oficjalnie zrealizowany z sukcesem w bieżącym roku. Niemniej warto podkreślić, że projekt ScanSAT według założeń był tylko laboratoryjnym demonstratorem technologii, z racji tego satelita nie miał zostać wystrzelony w kosmos.

Natomiast partnerzy nie zrezygnowali z marzeń o wystrzeleniu w przestrzeń kosmiczną wspólnej misji satelitarnej i konsekwentnie dążą do celu. Z tego powodu stworzenie nowej misji, w dużej mierze opierającej się na doświadczeniu zdobytym podczas projektu ScanSAT, jest dosyć naturalne.

“Bardzo doceniamy tę współpracę między dwoma naszymi firmami i jesteśmy podekscytowani możliwością realizacji projektu STAR VIBE. Wielką przyjemnością jest dla nas współpraca z takimi profesjonalistami jak inżynierowie Scanway i inni przedstawiciele polskiego sektora kosmicznego. Trzymamy kciuki za sukces tego projektu oraz liczymy na dalszą współpracę pomiędzy polskimi i niemieckimi firmami.” – mówiła podczas konferencji Daria Stepanova, CTO GOS.

Twórcy misji STAR VIBE – przedstawiciele Scanway (CEO Jędrzej Kowalewski) i GOS (CTO Daria Stepanova)

“Nie ma nic ważniejszego w rozwoju rozwiązań dla sektora kosmicznego niż upór i wytrwałość. Misja STAR VIBE wpisuje się w konsekwentną wizję udoskonalania i testowania produktów satelitarnych Scanway. Postawiliśmy również na sprawdzonego partnera, którego rozwiązania są na poziomie gotowości technologicznej, który da nam dobrą okazję do demonstracji naszych rozwiązań optycznych.” – stwierdził po konferencji Jędrzej Kowalewski, CEO Scanway.

Misja STAR VIBE 

STAR VIBE jest przede wszystkim misją satelitarną, zakładającą  wysłanie na orbitę Ziemi satelity typu cubesat, a dokładnie 6U wraz z ładunkiem optycznym. Za zaprojektowanie i stworzenie satelity są odpowiedzialni inżynierowie GOS, a za ładunek optyczny inżynierowie Scanway. Nazwa misji sama w sobie w prosty sposób tłumaczy cele misji, ponieważ zawiera nazwy dwóch instrumentów optycznych, które zostaną przetestowane w misji. Są to dokładnie refraktorowy teleskop optyczny STAR (Small Telescope for Advanced Reconnaissance) i moduł do autodiagnostyki i autoinspekcji satelitów VIBE (Vision Inspection Boom Experiment).

Wizualizacja misji STAR VIBE

Opisywany teleskop jest już piątym kosmicznym teleskopem, zaprojektowanym i stworzonym przez inżynierów Scanway, natomiast planowo ma trafić na orbitę jako pierwszy.  Jeden z nich został zaprojektowany jako laboratoryjny  demonstrator technologii (projekt ScanSAT), a pozostałe trzy  powinny trafić na orbitę dopiero za 2 lata (projekty EagleEye i PIAST). 

Drugi element misji VIBE to tak zwany system do autodiagnostyki i autoinspekcji satelitów, który inżynierowie Scanway tworzą po raz pierwszy. Element ten nigdy wcześniej nie figurował w misjach satelitarnych nigdzie na świecie, w związku z tym specjaliści Scanway przy jego tworzeniu dużą uwagę poświęcają testom w stratosferze. Warto przypomnieć, że w stratosferze, szczególnie na wysokości powyżej 25 km panują warunki bardzo niskiego ciśnienia (około 7 hPa), niska temperatura (mniej niż -40°C), podwyższone natężenie promieniowania UV oraz promieniowania kosmicznego. Takie warunki zbliżają ładunek naukowy do tego, czego doświadczy sprzęt na orbicie, co daje szansę na lepsze zrozumienie zachowania  rozwiązań technicznych w misjach satelitarnych.

STAR VIBE zostanie wyniesiony na orbitę na pokładzie rakiety Falcon 9 amerykańskiej firmy SpaceX na przełomie czerwca i lipca 2022 roku. Misja jest elementem wieloletniej umowy o współpracy pomiędzy GOS i Scanway. Efekty misji zostaną również przełożone na development w misjach konsorcjalnych, w których uczestniczy Scanway.

Zachęcamy do śledzenia postępów misji w mediach społecznościowych firmy:

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/scanway-sp–z-o-o-/ 

FB: https://www.facebook.com/scanwayspzoo 

www: https://scanway.pl/ 

Comments are closed.