Lot testowy Gaganyaan nadal pod koniec 2021

1

Indie nadal planują pierwszy start swojego pojazdu załogowego w grudniu 2021.

Coraz bliżej do pierwszego testu orbitalnego indyjskiego pojazdu załogowego. Kiedy ta misja może nastąpić?

Przed 2020 rokiem i problemami związanymi z pandemią COVID-19 Indie planowały wykonać pierwszą misję załogową pojazdu o nazwie Gaganyaan jeszcze w 2020 roku. Pandemia opóźniła wiele spraw, jednakże indyjska agencja kosmiczna ISRO nadal planuje przygotowanie misji testowej Gaganyaan.

Według najnowszych doniesień ze źródeł indyjskich, pierwsza misja bezzałogowa Gaganyaan prawdopodobnie odbędzie się w grudniu 2021. Oczywiście, ryzykiem mogą być problemy z dostarczeniem poszczególnych komponentów od indyjskiego przemysłu, jednak przedstawiciele ISRO wydają się być optymistami.

Pierwsza misja załogowa Gaganyaan powinna nastąpić w 2023 roku. Jak na razie wiadomo jedynie, że weźmie w niej udział od jednego do trzech astronautów. Lot ma być stosunkowo krótki, prawdopodobnie nie więcej niż kilka orbit.

Docelowo Indie zamierzają posiadać własny pojazd załogowy oraz małą stację orbitalną. Budowa tej stacji powinna nastąpić 5-7 lat po pierwszym locie załogowym Gaganyaan, czyli jeszcze przed końcem trj dekady. Stacja byłaby niewielka – o masie około 20 ton, złożona z dwóch modułów, pozwalająca na pobyt astronautów na pokładzie do trzech tygodni. Stacja krążyłaby na wysokości około 400 km. Łącznie podobnej wielkości były stacje Salut, używane przez ZSRR w latach 70. i 80. XX wieku.

(TOA)

Jeden komentarz

  1. Za pomocą jakiej rakiety zamierzają wysłać dwudziestotonową stację na LEO? GSLV mk III jest o połowę za słaba. Liczą na wersję z silnikami SCE-200, czy wyślą na zagranicznej rakiecie?