Udany początek misji Crew-2

3

Dwudziestego trzeciego kwietnia rozpoczęła się misja Crew-2 – trzecia załogowa misja kapsuły Dragon 2.

Rakieta Falcon 9 z załogową kapsułą Dragon 2 (Crew Dragon) wystartowała 23 kwietnia o godzinie 11:49 CEST. Start nastąpił z wyrzutni LC-39A na Florydzie. Celem misji Crew-2 jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), dokąd ten “Załogowy Smok” dotrze w sobotę 24 kwietnia.

Załogę misji o oznaczeniu Crew-2 stanowią:

  • Robert Kimbrough (NASA, 3 lot)
  • Megan McArthur (NASA, 2 lot)
  • Akihiko Hoshide (JAXA, 3 lot)
  • Thomas Pesquet (ESA, 2 lot)
Załoga Crew-2 na pokładzie Dragona 2 / Credits – NASA TV

W tym locie wykorzystano kapsułę nazwaną Endeavour, która została wykorzystana w trakcie misji SpX-DM2. Co ciekawe, astronauta misji SpX-DM2 – Robert Behnken jest mężem astronautki Megan McArthur, która uczestniczy w misji Crew-2.

W tym locie wykorzystano pierwszy stopień rakiety Falcon 9 o oznaczeniu B1061.2. Ten stopień został wykorzystany drugi raz – pierwszy raz ten stopień wykorzystano przy poprzednim locie załogowym Crew-1. Jest to pierwszy przykład wykorzystania zarówno “używanej” kapsuły jak i “używanego” pierwszego stopnia rakiety nośnej. Stopień B1061.2 po wykonanej pracy wylądował na platformie morskiej, znajdującej się u wybrzeża Florydy.

Zapis startu misji Crew-2 – 23.04.2021 / Credits – SpaceX

Około 12 minut po starcie nastąpiła separacja Dragona od górnego stopnia rakiety Falcon 9. Rakieta umieściła kapsułę na odpowiedniej orbicie, skąd rozpocznie się “pościg” za ISS. Cumowanie do Stacji zaplanowano na 24 kwietnia, po godzinie 13:00 CEST.

Tuż po separacji kapsuły Dragon 2 od górnego stopnia – misja Crew-2 / Credits – NASA TV

Poprzednie misje załogowego Dragona

Crew-2 jest trzecią misją załogową kapsuły Dragon 2 (Crew Dragon). W dniach pomiędzy trzydziestym maja a drugim sierpnia 2020 roku trwała misja SpX-DM2 – pierwszy załogowy tego pojazdu. Lot zakończył się pełnym sukcesem – astronauci powrócili na Ziemię wodując zgodnie z planem w wodach Zatoki Meksykańskiej. Następnie, od 16 listopada 2020 trwa misja Crew-1 – pierwsza regularna wyprawa załogowego Smoka.

Misja Crew-2 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA, PFA)

3 komentarze

  1. Mam dwa pytania na temat załogowego dragona. Ile Space X ma zbudowanych tych załogowych kapsuł, a ile ma w planach? Pierwotnie kapsuła miała mieć 7 miejsc dla astronautów, ale ze względów bezpieczeństwa zredukowali ilość miejsc do 4. O jakich względach bezpieczeństwa może być tu mowa?

  2. Mam dwa pytania na temat załogowego dragona. Ile Space X ma zbudowanych tych załogowych kapsuł, a ile ma w planach? Pierwotnie kapsuła miała mieć 7 miejsc dla astronautów, ale ze względów bezpieczeństwa zredukowali ilość miejsc do 4. O jakich względach bezpieczeństwa może być tu mowa?

  3. Mam dwa pytania na temat załogowego dragona. Ile Space X ma zbudowanych tych załogowych kapsuł, a ile ma w planach? Pierwotnie kapsuła miała mieć 7 miejsc dla astronautów, ale ze względów bezpieczeństwa zredukowali ilość miejsc do 4. O jakich względach bezpieczeństwa może być tu mowa?