Ciekawy układ TOI-1260

0

Dzięki danym z kosmicznego teleskopu TESS udało się wykryć ciekawy układ planetarny o oznaczeniu TOI-1260. Jak na razie wykryto tam dwie planety.

Kosmiczny teleskop TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną 19 kwietnia 2018 za pomocą rakiety Falcon 9. Lot przebiegł prawidłowo i satelita został umieszczony na prawidłowej orbicie wstępnej o wysokości 200 x 270000 km i nachyleniu 28,5 stopnia. W kolejnych tygodniach orbita była stopniowo zmieniana, aż TESS dotarł do swojej docelowej eliptycznej orbity.

W kolejnych przeglądach zarówno północnego jak i południowego nieba TESS zlokalizował tysiące kandydatów na planety pozasłoneczne. Po wykryciu kandydata/ów różne obserwatoria astronomiczne zazwyczaj wykonują pomiary, które potwierdzają istnienie danego obiektu.

Misja podstawowa teleskopu TESS / Credits – NASA Goddard

Układ TOI-1260

Jedno z najnowszych odkryć to dwie egzoplanety krążące wokół gwiazdy typu K. Układ otrzymał oznaczenie TOI -1260, zaś wykryte (i potwierdzone) planety odpowiednio TOI-1260 b i TOI-1260 c. Obie planety mają następujące masy ok. min. 8,5 i 11,8 masy Ziemi. TOI-1260 b może zatem być obiektem typu “super-Ziemia”, zaś TOI-1260 c jest prawdopodobnie “mini-Neptunem”. Obie planety krążą bardzo blisko swej gwiazdy – odpowiednio ok. 5,5 mln i ok. 9,8 mln kilometrów z czasem 3,1 i 7,5 dnia.

Z uwagi na to, że gwiazda centralna układu jest typu K (o masie około 0,66 masy naszego Słońca), zarówno TOI-1260 b jak i TOI-1260 c krążą zbyt blisko, by woda mogła się tam utrzymać w stanie ciekłym. Jest możliwe, że jedna z tych planet może mieć wtórną atmosferę – podobnie do GJ1132 b.

Jak na razie nie wykryto dalszych planet w tym układzie, choć wydaje się to być dość prawdopodobne. Od niedawna gwiazdy typu K znajdują się w kręgu zainteresowań astronomów z uwagi na możliwe długoterminowe stabilne warunki na planetach krążących wokół takich gwiazd.

Planet Hunters TESS

Dane z misji TESS są dostępne na platformie Zooniverse. To na tej platformie przez lata możliwe były poszukiwania egzoplanet z zakończonej już misji Kepler. Dzięki ówczesnemu projektowi Planet Hunters udało się zidentyfikować wielu kandydatów na egzopanety. Od grudnia 2018 w podobnym trybie dane z misji TESS mogą być analizowane przez internatów.

W maju 2019 zespół Planet Hunters TESS poinformował, że dzięki pracy internautów udało się zidentyfikować kilka nieznanych wcześniej kandydatów na egzoplanety. Ci kandydaci będą teraz badani za pomocą naziemnych obserwatoriów w celu potwierdzenia. Pierwsze potwierdzone odkrycie Planet Hunter TESS to TOI-813b.

W kwietniu 2021 internauci z programu Planet Hunters TESS przejrzeli już łącznie w całości 34 sektory nieba z misji TESS. Kolejne sektory są udostępniane wraz z napływem danych.

(TESS)

Comments are closed.