Spacer kosmiczny EVA-73

0

Trzynastego marca z pokładu ISS odbył się spacer kosmiczny o oznaczeniu EVA-73. W przestrzeń kosmiczną wyszli astronauci Glover i Hopkins.

Przeprowadzony 13 marca spacer kosmiczny o oznaczeniu EVA-73 był już piątym spacerem wykonanym w 2021 roku. W przestrzeń kosmiczną wyszli astronauci Glover i Hopkins.

Celem spaceru EVA-73 było wykonanie szeregu prac, których nie wykonano we wcześniejszych spacerach, a które mają duże znaczenie dla funkcjonowania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Zadaniami były m.in. usunięcie amoniaku z połączeń o nazwie Early Ammonia Servicer (część systemu chłodzenia ISS), prace przy połączeniach elektrycznych na platformie Bartolomeo (podłączonej do modułu Columbus), wymiana okablowania na modułach Columbus oraz Node 1 (Unity) i elemencie kratownicy P1, jak również wzmocnienie osłony termicznej wokół włazu modułu Quest.

Zapis spaceru EVA-73 – 13.03.2021 / Credits – NASA

Łącznie spacer EVA-73 trwał 6 godzin i 47 minut. Większość wykonanych prac podczas tego spaceru było przedmiotem prac w spacerze EVA-72, których nie udało się wykonać w przewidzianym czasie spaceru.

Prace na pokładzie ISS są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Comments are closed.