Spacer EVA-72

0

Piątego marca z pokładu ISS wykonano spacer kosmiczny o oznaczeniu EVA-72. W przestrzeń kosmiczną wyszli astronauci Rubins i Noguchi.

Celem spaceru EVA-72, który przeprowadzono 5 marca 2021, były dalsze prace związane z przygotowaniem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) do przyjęcia nowych paneli słonecznych.

Spacer kosmiczny o oznaczeniu EVA-72 rozpoczął się 5 marca 2021 i trwał 6 godzin i 56 minut. W przestrzeń kosmiczną wyszli astronauci Kate Rubins (NASA) i Soichi Noguchi (JAXA). Celem prac było przygotowanie Stacji do modernizacji systemu zasilania. Zarówno dla Rubins jaki dla Noguchi’ego był to czwarty spacer w ich karierach astronautów.

Spacer EVA-72 – zapis / Credits – NASA

Dotychczas używane panele słoneczne zostały dostarczone na ISS na pokładzie wahadłowców podczas serii misji przed zakończeniem budowy Stacji. Łącznie początkowo panele dostarczały do około 250 kW. Ich czas pracy na ISS to przynajmniej kilkanaście lat. Panele zostały zaprojektowane na 15 lat pracy w przestrzeni kosmicznej w warunkach LEO. Najstarsze z paneli przekroczyły już znacznie swój zakładany czas pracy i potrzebna jest modernizacja – aktualnie panele łącznie dostarczają do 160 kW. NASA zadecydowała o dostarczeniu na ISS nowych paneli.

Nowe panele słoneczne o nazwie ISS Roll Out Solar Array (iROSA) mają ponad dwukrotnie większą sprawność od obecnie używanych paneli. Sześć zestawów iROSA zostanie zainstalowanych na Stacji. Co ciekawe, stare panele nie zostaną ani zwinięte, ani złożone – nadal będą pełnić swoją funkcję, choć niektóre będą częściowo przysłonięte.

Grafika prezentująca sześć paneli iROSA / Credits - NASA
Grafika prezentująca sześć paneli iROSA / Credits – NASA

Prace na pokładzie ISS są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Comments are closed.