Kosmiczna firma z Polski z międzynarodowymi ambicjami

0

N7 Space specjalizuje się w tworzeniu zaawansowanego oprogramowania pokładowego, a także rozwiązań z dziedziny Model Based Software/System Engineering (MBSE) dla przemysłu kosmicznego. Polska firma od lat realizuje projekty dla agencji kosmicznych i klientów komercyjnych. Dzięki wieloletniej współpracy i wysokiej jakości świadczonych usług oprogramowanie tworzone przez N7 Space jest używane w projektach  Europejskiej Agencji Kosmicznej. 

Jak mówi prezes firmy Michał Mosdorf – Oprogramowanie dedykowane misjom kosmicznym musi charakteryzować się wysokim stopniem zaufania zapewnionym przez ściśle określony proces jego rozwoju oraz weryfikacji. Produkty oferowane przez N7 Space spełniają rygorystyczne normy kwalifikacji ESA oraz mogą być używane zarówno w zaawansowanych technologicznie misjach komercyjnych lub naukowych, jak i małych oraz średnich satelitach różnego rodzaju.”

N7 Space aktywnie uczestniczy w rozwoju sektora kosmicznego i to nie tylko w Polsce. Realizowane przez firmę projekty dla Europejskiej Agencji Kosmicznej, często prowadzą do ogólnie dostępnych produktów, które mogą być stosowane przez firmy na całym świecie. 

W ramach misji PROBA3, firma N7 Space jest odpowiedzialna za dostarczenie oprogramowania pokładowego dla systemu Coronograph Control Box realizowanego przez Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Copyright: ESA

N7 Space kształtuje unikalny zespół specjalistów i ekspertów dla sektora kosmicznego na polskim rynku. Codziennie musimy sprostać jednym z najbardziej rygorystycznych norm w dziedzinie IT i nic w tym dziwnego skoro chcemy latać w kosmos.  To pasja i wspólne cele motywują nas do ciągłego rozwoju, który jest w tym sektorze ograniczony tylko wyobraźnią. Współpracujemy z wieloma często dużo większymi i bardziej doświadczonymi firmami w międzynarodowych projektach, co wiąże się z umiejętnością pokonywania wielu trudności. Nie tylko programistycznych i sprzętowych, ale związanych z zarządzaniem, tworzeniem dokumentacji oraz spełnianiem wymagań kwalifikacyjnych. Kluczowe jest dla nas budowanie doświadczenia u naszych ludzi, wspólnie pracujemy, uczymy się i szkolimy po to by dostarczać produkt wyjątkowo wysokiej jakości. Finalnie wspólnie odnosimy sukcesy – z tego jesteśmy najbardziej dumni.” – dodaje Michał Mosdorf

Wygrany przetarg na projekt dla Europejskiej Agencji Kosmicznej 

Pod koniec 2019 roku Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła przetarg, którego założeniem było dostarczenie kwalifikowanej do zastosowań kosmicznych biblioteki CANopen, która będzie mogła być dystrybuowana jako oprogramowanie open-source. Zdobyte przez N7 doświadczenie pozwoliło uzyskać przewagę konkurencyjną nad największymi graczami na rynku europejskim. Firma wygrała przetarg i zaproponowała oparcie rozwiązania na bibliotece Lely CANopen stworzonej przez Holenderską firmę Lely Industries. 

Implementacja protokołu CANopen autorstwa Lely to biblioteka, która jest w praktyce wykorzystywana w ramach oprogramowania robotów przemysłowych. To unikalny projekt opensourcowy charakteryzujący się kompletnością implementacji CANopen oraz wysoką jakością kodu źródłowego. Dzięki temu stanowi idealną podstawę umożliwiającą kwalifikację do zastosowań w przemyśle kosmicznym. 

W ramach projektu realizowanego dla Europejskiej Agencji Kosmicznej wprowadzane są między innymi zmiany mające na celu dostosowanie biblioteki do standardów ESA. Proces w dużej mierze polega na poprawie jakości oraz rygorystycznych testach kwalifikacyjnych. Głównym zadaniem N7 Space jest przeprowadzenie procesu kwalifikacji zgodnie ze standardami ESA – ECSS. Według założeń przetargu, na koniec projektu biblioteka osiągnie poziom kwalifikacji dla krytyczności B. Dzięki temu możliwe będzie przyszłe wykorzystanie biblioteki zarówno na poziomie platform satelitarnych jak i instrumentów. Podczas pracy nad projektem biblioteka jest testowana na mikrokontrolerach ARM o niewielkich zasobach pamięciowych, które są często wykorzystywanymi układami stosowanymi w komputerach pokładowych. Przedsięwzięcie wciąż trwa i zakończy się w pierwszym kwartale przyszłego roku. 

“Wyzwaniem podczas realizacji projektu było doprowadzenie do tego, aby wszystkie testy można było wykonywać automatycznie i w zupełności zdalnie na środowisku sprzętowym dostarczonym przez BD Sensors. Zestaw ten zostanie także dostarczony do ESA, w celu przeprowadzenia testów akceptacyjnych. Oczywiście pomimo wyzwań technicznych musieliśmy także zmierzyć się z szeregiem wyzwań organizacyjnych. Jest to w końcu projekt realizowany w trakcie pandemii COVID-19.” – mówi Michał Mosdorf. 

Kosmiczno – komercyjne plany na przyszłość

N7 Space planuje świadczyć usługi ułatwiające wdrożenie tej biblioteki dla szerokiego wachlarza typów misji, polegające na wsparciu integracyjnym oraz dostarczeniu środowiska sprzętowego, w którym klient może wykonywać testy przed wdrożeniem projektu. 

“Odpowiednie doświadczenie oraz znajomość biblioteki, która co istotne będzie niebawem dostępna publicznie, pozwala nam na realizację oprogramowania dla klientów decydujących się oprzeć komunikację pokładową na bazie szyny CAN oraz  protokołu CANopen. Mamy odpowiednie doświadczenie oraz znajomość biblioteki, która niebawem będzie dostępna publicznie z pełną dokumentacją kwalifikacyjną. Początkowo testy kwalifikacyjne będą dostępne dla mikrokontrolera przeznaczonego na rynek kosmiczny, którego producentem jest firma Microchip. Po zakończeniu projektu biblioteka Lely CANopen będzie jedynym rozwiązaniem open-source zapewniającym kwalifikację na poziomie B. Dzięki temu będzie mogła być stosowana w krytycznych elementach systemów kosmicznych. W przyszłości możliwe jest rozszerzenie dostępności testów kwalifikacyjnych na inne mikrokontrolery stosowane w przemyśle kosmicznym.” – dodaje Michał Mosdorf. 

Kolejne wyzwania w 2021

1 listopada 2020 roku N7 Space wraz z konsorcjum rozpoczęło projekt pod nazwą AURORA finansowanym w ramach programu Komisji Europejskiej – H2020. Ma on na celu dostarczenie europejskiego zestawu narzędzi umożliwiających wykorzystanie automatycznie generowanego kodu na bazie modeli Simulink/Matlab. Rola N7 Space związana jest z rozwojem oraz integracją środowiska ESA TASTE z oprogramowaniem odpowiedzialnym za generację kodu źródłowego. N7 Space jest podwykonawcą prowadzącej projekt firmy SENER. .

Kolejnym wyzwaniem w roku 2021 będzie realizacja projektu ESA: “Model checking for formal verification of space systems”. Za realizację projektu będzie odpowiedzialne międzynarodowe konsorcjum prowadzone przez N7 Space. Prace w projekcie zostaną rozpoczęte w pierwszym kwartale 2021. Projekt dotyczy rozwoju narzędzia umożliwiającego automatyczną weryfikację poprawności formalnych modeli tworzonych w środowisku TASTE. Technologia ta będzie miała krytyczne znaczenia dla przemysłowego wdrażania metod projektowania systemów opartych na podejściu MBSE (Model Based Systems Engineering).

N7 Space aktualnie poszukuje pracowników, więcej informacji na ten temat w naszej zakładce kariera!

Comments are closed.