Pasjonujący wyścig o zasoby pasa asteroid!

1

Gra planszowa dla 2-5 graczy zarządzających eksploatacją minerałów w erze podboju kosmosu.

“Beyond Humanity: Astrogórnicy” to gra planszowa przeznaczona dla 2 do 5 osób, w której gracze zarządzają konkurencyjnymi zespołami kosmicznych górników wydobywających minerały z pasa asteroidów. Wyzwaniem jest zaplanowanie zróżnicowanych misji wydobywczych i dobranie odpowiedniego składu załóg na barkach górniczych. Zbieranie surowców pozwala na realizację zamówień korporacyjnych na zasoby, a najlepsi zdobędą też nagrody związkowe. 

Zgodnie z bieżącą wiedzą naukową na temat potencjalnych misji wydobywczych w kosmosie, gracze będą zdobywać siedem zasobów: wodę, ksenon, plastal, wolfram, nikiel, pallad i złoto, na trzech różnych typach asteroid: typ-S, typ-C i typ-M. 

Twórcą gry jest Paweł Suski, jeden ze współautorów “Beyond Humanity: Colonies”.

Zdjęcie z rozgrywki!

Gra wykorzystuje zestaw dedykowanych kości sześciościennych (po 7 w 5 zestawach kolorystycznych) z ikonami reprezentującymi cztery typy załogantów: górników, automaty, geologów i inspektorów. Talia kart Misji składa się z 48 wypraw górniczych na asteroidy, takich jak np. “Ekstrakcja Regolitu”, “Waporyzacja Kanałowa” i “Świdrowanie Akceleratorem MAG”. Gracze pobierają karty Misji na rękę, a następnie przeprowadzają Misje poprzez położenie karty Misji na Barce Górniczej w Doku i stopniowe wypełnianie jej pól kośćmi reprezentującymi pracowników. Talia Zamówień to kolejne 48 zróżnicowanych kart i są one podstawowym źródłem punktów zwycięstwa. Karty Zamówień najpierw pobiera się na rękę umieszczając kość z ikoną geologa na polu Rafinerii, a następnie wykupuje się na koniec rundy poprzez zapłacenie wskazanego na niej kosztu, aby otrzymać punkty zwycięstwa oznaczone na karcie. Ponadto w grze działa kantor do wymiany zasobów i zestaw Nagród (set collection) zapewniających dodatkowe punkty zwycięstwa dla najlepszych graczy. Całość rozgrywki skaluje się wraz z ilością graczy.

W skład projektu gry wchodzą też efektowne figurki barek górniczych, na których umieszcza się karty misji i kostki załogantów – będą one jednak elementem opcjonalnym i wspierający będą mogli wybrać czy chcą mieć je w zestawie czy też zdecydować się na tańsze pudełko z tekturowymi zamiennikami. 

Jeden komentarz

  1. a czy na asteroidach jest paliwo jądrowe? uran itp? przydało by się.
    podobno wyniesienie 1 kg ładunku z ziemi kosztuje kilka-kilkanaście tysięcy dolarów.
    czy w drugą stronę nie będzie podobnie? kosztowny biznes:)