Sample return ku gościom spoza Układu Słonecznego

1

NASA ogłosiła listę projektów koncepcyjnych na nowe misje bezzałogowe. Wśród nich jest propozycja misji typu “sample return” do międzygwiezdnego gościa.

Przybysze z innych układów planetarnych to ciekawa grupa obiektów, o których wiemy naprawdę niewiele. Dotychczas odkryto dwa takie obiekty: 1I/2017 U1 Oumuamua oraz 2I/Borisov. Pierwszy z nich do dziś wywołuje duże zainteresowanie z uwagi na bardzo nietypowy kształt i trajektorię. Czy następnym razem uda się zbadać z bliska “międzygwiezdnego gościa”?

W lutym 2021 zaprezentowaliśmy koncepcję “statytów”, czyli satelitów na stabilnych, niskoenergetycznych orbitach. Po wykryciu odpowiedniego celu do przelotu “statyt” uwolniłby małego CubeSata, który popędziłby w kierunku wybranego “międzygwiezdnego gościa”.

Sample return do międzygwiezdnego gościa

Pod koniec lutego 2021 NASA ogłosiła listę projektów koncepcyjnych na nowe misje bezzałogowe. Wśród nich jest propozycja misji typu “sample return” do międzygwiezdnego gościa.

Koncepcja misji, o nazwie Extrasolar Object Interceptor, to 500 kilogramowy (masa bez paliwa) pojazd, wyposażony w bardzo efektywny napęd bazujący na zasilaniu radioizotopowym. Podstawą tej koncepcji jest rodzaj baterii o nazwie Chargeable Atomic Battery (CAB). Dzięki CAB możliwe będzie osiągnięcie delta v rzędu 100 km/s.

Mały pojazd kosmiczny, bazujący na tej technologii, byłby w stanie dotrzeć do “międzygwiezdnego gościa” w ciągu 10 lat, a następnie pobrać próbkę materii i wrócić z nią na Ziemię.

Niewątpliwie próbki materii z tego typu obiektów – w szczególności tych charakteryzujących się bardzo nietypowym wyglądem – mogą poszerzyć naszą wiedzę na temat innych układów planetarnych. Nadal nie jest jasne, na ile typowy jest nasz Układ Słoneczny, a takie porównanie z innymi układami planetarnymi z pewnością by pozwoliło na poszerzenie naszej wiedzy o warunkach formowania i ewolucji planet w naszej Drodze Mlecznej.

Wypatrując międzygwiezdnych gości

Z dużym prawdopodobieństwem w najbliższych latach ludzkość będzie odkrywać kolejnych “międzygwiezdnych gości”. Im wcześniej (i dalej) od peryhelium trajektorii takiej trajektorii zostanie odkryty ten gość, tym więcej możliwości wysłania sondy ku temu obiektowi. Naukowcy uważają, że w każdej chwili obiektów takich jak 1I/2017 może znajdować się przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy w naszym Układzie Słonecznym. Oczywiście – znakomita większość z nich przelatuje przez zewnętrzne krańce naszego układu planetarnego i tylko niewielki ułamek zbliży się do Słońca. Niemniej jednak jest dość prawdopodobne, że w najbliższych latach odkryjemy przynajmniej kilku przybyszy z innych układów planetarnych. Czy wśród nich znajdzie się obiekt poruszający się po trajektorii, która pozwoli na zbadanie przez sondę

Potencjalnie nawet europejska misja “Comet Interceptor”, której start planowany jest w 2028 roku, może być wysłana do “międzygwiezdnego gościa”.

Polecamy dział poświęcony kometom i planetoidom na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA)

Jeden komentarz

  1. Anonimowy Anonim on

    Jaka technologia stoi za tym konceptem? Na stronach NASA jest mowa o tym, że CAB ma mieć gęstość energi ok 30 razy większą niż Pu-238. Jaki izotop byłby zatem zasosowany w CAB? Na myśl przychodzi mi tylko Po-210, ale wiadmo też, że ten izotop ma czas połowicznego rozpadu na poziomie setek dni, więc raczej nie jest przydatny w długotrwałych misjach w głęboki kosmos. Zatem…?