Skąd pochodzi 2I/Borisov?

0

Zespół polskich astronomów przedstawił w swojej publikacji możliwe pochodzenie międzygwiezdnej komety 2I/Borisov.

Drugi potwierdzony gość odwiedzający nasz Układ Słoneczny to kometa o oznaczeniu 2I/Borisov. Ten obiekt został wykryty 30 sierpnia 2019 przez obserwatorium astronomiczne na Krymie. Odkrycie nastąpiło za pomocą teleskopu o średnicy 0,65 należącego do astronoma-amatora. W momencie odkrycia obiekt znajdował się około 3,6 jednostki astronomicznej od Słońca.

Peryhelium 2I/Borisov nastąpi około 8 grudnia w odległości nieco większej od 2 jednostek astronomicznych od Słońca. Dwadzieścia dni później nastąpi maksymalne zbliżenie do Ziemi – dystans wyniesie około 1,9 jednostki astronomicznej. Taka trajektoria komety 2I/Borisov oznacza przynajmniej kilka miesięcy wartościowych obserwacji astronomicznych.

Amatorskie obrazy komety 2I/Borisov / Credits – Filipp Romanov astronom

Skąd pochodzi 2I/Borisov?

Na temat komety 2I/Borisov powstają już ciekawe publikacje naukowe. Jedną z nich jest praca polskich astronomów z Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN). Ich praca dotyczy możliwego pochodzenia komety 2I/Borisov.

Zdaniem polskich astronomów kometa 2I/Borisov może pochodzić od układu Kruger 60 (DO Cephei). Ten układ dwóch gwiazd znajduje się obecnie w odległości około 13 lat świetlnych od Układu Słonecznego. Są to dwa czerwone karły krążące wokół siebie z czasem około 45 lat.

Z wyliczeń wynika, że 2I/Borisov przeszedł dość niedaleko układu Kruger 60 około 1 miliona lat temu. Podczas tego przejścia odległość od komety do układu wyniosła około 5,6 lat świetlnych z małą prędkością względną rzędu 3,4 km/s. Te wartości sugerują, że kometa 2I/Borisov może pochodzić z tego układu. Nawet jeśli wyliczenia nie są precyzyjne (co jest związane z krótkim okresem obserwacyjnym komety), niska prędkość względna 2I/Borisov względem Kruger 60 jest bardzo ciekawym odkryciem.

Trajektoria lotu 2I/Borisov przez wewnętrzny Układ Słoneczny / Credits – NASA/JPL-Caltech

Czy 2I/Borisov rzeczywiście pochodzi z układu Kruger 60? Aby odpowiedzieć na to pytanie potrzeba dłuższych obserwacji komety 2I/Borisov oraz dokładniejszych danych dotyczących ruchu układu Kruger 60.

Pierwsze detekcje międzygwiezdnych gości

Jest to drugi odkryty międzygwiezdny przybysz do Układu Słonecznego. Pierwszy został odkryty mniej niż dwa lata temu – w październiku 2017 roku. Tamten obiekt otrzymał oznaczenie 1I/2017 U1 Oumuamua.

W odróżnieniu od Oumuamua’y, trajektoria lotu 2I/Borisov pozwoli na wiele miesięcy obserwacji, w tym za pomocą dużych obserwatoriów astronomicznych. Oznacza to, że zanim kometa opuści wewnętrzny Układ Słoneczny, dostępnych będzie bardzo ilość obserwacji i pomiarów.

Obecnie panuje przekonanie, że w każdej chwili obiektów takich jak 1I/2017 czy 2I/Borisov może znajdować się przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy w naszym Układzie Słonecznym. Oczywiście – znakomita większość z nich przelatuje przez zewnętrzne krańce naszego układu planetarnego i tylko niewielki ułamek zbliży się do Słońca. Niemniej jednak – sporo “międzygwiezdnych przybyszy” czeka na odkrycie!

Przelot komety 2I/Borisov jest komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(Arxiv)

Comments are closed.