Mars 2020 – początek misji

0

Po udanym lądowaniu na dnie krateru Jezero zaczyna się misja łazika Mars 2020 Perseverance.

W 21 godzin po lądowaniu NASA przeprowadziła konferencję prasową na temat początku misji łazika Mars 2020. Na tym wydarzeniu przedstawiono kilka ciekawych informacji oraz nowe obrazy.

Łazik Mars 2020 Perseverance osiadł na powierzchni Czerwonej Planety 18 lutego 2021 roku. Skomplikowane lądowanie, składające się z kilku etapów, przebiegło prawidłowo – łazik znalazł się w wyznaczonym terenie na nie krateru Jezero, nieopodal dawnej delty rzeki. Tuż po lądowaniu łazik przesłał pierwsze zdjęcia, potwierdzające udane zatrzymanie się łazika na powierzchni Marsa.

Pierwszy obraz przesłany przez łazik Mars 2020 / Credits - NASA
Pierwszy obraz przesłany przez łazik Mars 2020 / Credits – NASA

Dwadzieścia jeden godzin po lądowaniu NASA przeprowadziła konferencję prasową dotyczącą misji Mars 2020. Na tej konferencji przedstawiono kilka nowych ujęć związanych z lądowaniem łazika.

Poniższe zdjęcie prezentuje łazik Mars 2020 na wysokości około 2 metrów nad powierzchnią krateru Jezero. Jest to końcowy etap lądowania – wkrótce po tym zdjęciu doszło do przecięcia linek, po czym zestaw rakietowy oddalił się od łazika.

Łazik Mars 2020 spuszczany na powierzchnię Marsa, na wysokości około 2 metrów nad powierzchnią Czerwonej Planety / Credits - NASA TV
Łazik Mars 2020 spuszczany na powierzchnię Marsa, na wysokości około 2 metrów nad powierzchnią Czerwonej Planety / Credits – NASA TV

NASA zaprezentowała także zdjęcie z sondy MRO, krążącej wokół Marsa. Na tym zdjęciu widać dno krateru Jezero wraz z łazikiem Mars 2020 podchodzącym do lądowania na spadochronie.

Mars 2020 schodzi do lądowania – obraz z MRO / Credits – NASA

Po lądowaniu, gdy opadł już pył, nastąpiło odrzucenie osłon od kilku kamer łazika. Nastąpiło także zwolnienie blokad do masztu z kamerami, aczkolwiek w ciągu wspomnianych 21 godzin od lądowania jeszcze nie przeprowadzono wyprostowania tego masztu.

Szybko udało się ustalić miejsce lądowania łazika Perseverance. Pojazd osiadł bardzo blisko krańca delty (około 2 km), co jest świetną wiadomością, gdyż w trakcie jazdy łazik będzie mógł zbadać wiele elementów tej delty oraz obszaru bezpośrednio przed tą deltą. Z perspektywy naukowej jest to świetne miejsce do rozpoczęcia misji.

Miejsce lądowania łazika Mars 2020 / Credits - NASA TV
Miejsce lądowania łazika Mars 2020 / Credits – NASA TV

Przez najbliższe dni będzie trwać sprawdzanie stanu łazika. Po tym nastąpi uruchomienie masztów – maszt z kamerami zostanie rozłożony 20 lutego. Wykonana zostanie także pierwsza panorama miejsca lądowania.

Pierwsza jazda została zaplanowana na dziewiąty marsjański dzień (“sol”) misji.

Misja Mars 2020 jest zaplanowana na minimum jeden rok marsjański. W tym czasie łazik powinien przemierzyć przynajmniej kilka kilometrów po dnie krateru Jezero, a także po jego krawędzi oraz po obszarze na zachód od tego krateru. Oczywiście, w trakcie swojej wędrówki łazik Perserverance zbada część delty na dnie krateru Jezero.

Możliwa trasa łazika Mars 2020 / Credits – NASA/JPL-Caltech

Polecamy wątek na Polskim Forum Astronautycznym dotyczący misji Mars 2020.

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

(NASA, PFA)

Comments are closed.