Podsumowanie roku Space3ac – Suma udzielonego wsparcia przekroczyła 23 mln PLN

0

Cechą wyróżniającą Space3ac jest wsparcie na płaszczyznach biznesowych i technologiczno-naukowych – ta druga płaszczyzna jest unikalna na skalę europejską, w szczególności w tematyce wykorzystania danych satelitarnych. 

Space3ac od 2015 roku współpracuje ze startupami i młodymi firmami technologicznymi. W ramach programu przedsiębiorcy otrzymują wsparcie finansowe, mentoring oraz mają szansę wdrażać swoje innowacyjne rozwiązania do dużych spółek o ugruntowanej pozycji na rynku. To jedyny polski program akceleracyjny, który znalazł się w rankingu Startup Heatmap Europe wśród 90 najbardziej zaufanych akceleratorów w Europie. Do końca 2020 roku Space3ac w ramach organizowanych przez siebie akceleratorów wesprze ponad 130 startupów z których 103 będzie można nazywać pełnoprawnymi absolwentami programu, a suma udzielonego finansowania przekroczy 23 mln PLN.

Oczekiwania na 2020 rok

Rok 2020 od początku zapowiadał się bardzo intensywnie. Planowane było przeprowadzenie i zakończenie siódmej edycji Space3ac w której uczestniczyło 25 startupów oraz uruchomienie i zakończenie edycji ósmej dla ok. 20 zespołów.

Początek roku szybko zweryfikował ambitne założenia. Aktualna edycja programu miała być realizowana z jeszcze większym rozmachem niż wcześniejsze. Startupy miały brać udział w akceleracji stacjonarnie w Gdańsku. W ramach procesu mentoringu zaplanowano serię warsztatów z ekspertami z branży, spotkania networkingowe z inwestorami oraz absolwentami akceleratora, którzy odnieśli sukces. Po pierwszych doniesieniach o zdiagnozowanych przypadkach COVID-19 w Europie całość warsztatów i spotkań mentorskich przeniesiono do internetu. Na szczęście zarówno mentorzy jak i startupy stanęli na wysokości zadania i całość udało się zorganizować bardzo sprawnie. Demo Day, które miało odbyć się podczas konferencji infoShare w maju, akcelerator zorganizował w 100% online. Wydarzenie zebrało ponad 300 uczestników, w tym inwestorów, przedstawicieli lokalnych samorządów, osób decyzyjnych w największych spółkach w Polsce oraz mediów.

W połowie roku zakończono przyjmowanie wniosków do ósmej edycji akceleratora. Program otrzymał rekordowe 335 zgłoszeń, z których do akceleracji zaproszono 34 startupy. Wybór był bardzo trudny, gdyż jakość nadesłanych zgłoszeń była wyjątkowo wysoka. W obecnej edycji oczywiste było, że akceleracja będzie musiała odbywać się na odległość i korzystając z wcześniejszych doświadczeń udało się zorganizować całość, tak, aby przebiegała sprawnie i bez zakłóceń. 

Osiągnięcia

Pomimo wyjątkowo trudnych warunków Space3ac ma kilka powodów do dumy. Przede wszystkim ważne jest to, że wszystkie startupy, które w ramach programu pracują nad rozwiązaniem problemów dużego przemysłu cały czas rozwijają swoje technologie. Skutkuje to wdrożeniami testowymi, komercyjnymi oraz pozyskanymi inwestycjami.

W 2020 roku absolwenci akceleratora Space3ac rozpoczęli 43 wdrożenia pilotażowe, z których 21 zostało już ukończonych Dzięki wsparciu akceleratora 2 absolwentów kontynuuje współpracę na warunkach komercyjnych, a 12 kolejnych właśnie negocjuje końcowe warunki komercyjnego użytkowania rozwiązań przez Odbiorców Technologii.. Tylko 3 spośród 21 zespołów kończących akcelerację w tym roku wstrzymało negocjacje z powodu COVID-19. 

Dodatkowo, część zespołów rozpoczęła poszukiwania inwestycji na zwiększenie skali prowadzonej działalności. Dwa kontrakty zostały podpisane w trakcie trwania pandemii:

Zespół Surveily zawarł umowę na projekt w zakresie opracowania MVP systemu służącego do automatyzacji nadzoru procesów bezpieczeństwa i higieny pracy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz wizji maszynowej. System umożliwia analizę wielu strumieni obrazu w czasie rzeczywistym, w celu predykcji i prewencji wypadków.

Planowanym efektem projektu jest przeprowadzenie prac w zakresie MVP systemu PaaS do automatyzacji nadzoru procesów bezpieczeństwa i higieny pracy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz wizji maszynowej. Wartość inwestycji przekracza 1 mln PLN.

Symmetrical.ai to zautomatyzowany doradca finansowy, który oferuje pracownikom kilka narzędzi: pensję na życzenie (dostęp do już zarobionych w danym okresie środków), pożyczki pracownicze o zerowym oprocentowaniu i zautomatyzowanego trenera finansowego, który pomoże w dokonywaniu właściwych decyzji finansowych. Na dalszą działalność zespół otrzymał finansowanie w wysokości 25 mln PLN.

Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że prowadzone są kolejne rozmowy i być może jeszcze w tym roku będzie można poinformować o kolejnych inwestycjach w absolwentów Space3ac.

Space3ac może pochwalić się również wydaniem raportu dotyczącego współpracy korporacji i start-upów w czasie kryzysu wywołanego przez COVID-19 stworzonego wraz z ekspertami ze Skyrise.tech, Vencortex, PKN Orlen, Capgemini, Schaeffler Group i infoShare. 

Do sukcesów należy także zaliczyć działanie newslettera, który jest swojego rodzaju klubem rozwoju biznesu. Statystyki pokazują, że cieszy się wysokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców, inwestorów i korporacji, a baza odbiorców systematycznie wzrasta. CEO akceleratora co tydzień dzieli się z subskrybentami własnymi przemyśleniami, sukcesami i radami biznesowymi. 

Dalsze plany

Mamy nadzieję, że rok 2021 będzie równie efektywny i uda nam się osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty. Bacznie obserwujemy to, co dzieje się na rynku i staramy się dopasowywać naszą ofertę do nowych realiów, tak, abyśmy cały czas mogli dzielić się wiedzą i wskazówkami ze startupami i korporacjami. Chcemy, aby współpraca pomiędzy tymi dwoma środowiskami była możliwa również w nowej rzeczywistości, bo jak pokazują nasze doświadczenia, jest ona korzystna dla wszystkich.

Najważniejszymi zadaniami na nadchodzący rok będzie dla nas przygotowanie kolejnych edycji Space3ac. Aktualnie pracujemy nad kilkoma projektami i mamy nadzieję, że w nadchodzących tygodniach będziemy mogli pochwalić się pierwszymi sukcesami. Cały czas trzymamy za wszystkich kciuki i życzymy im jeszcze większej ilości udanych wdrożeń oraz inwestycji na rozwój. 

*Blue Dot Solutions sp .z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. ,,Space3ac Scale Up II”. Celem programu jest połączenie innowacyjnych startupów i zespołów z dużymi przedsiębiorstwami i funduszami VC z Polski, które poszukują innowacji w obszarach: Sektora Kosmicznego, Biogospodarki i Smart City. Wartość projektu (wydatki kwalifikowalne): 15 960 500.00 PLN. Dofinansowanie projektu z UE: 15 000 000 PLN

Comments are closed.