IAC 2020 (12-14 X 2020)

0

W dniach 12 – 14 października odbył się Międzynarodowy Kongres Astronautyczny. W tym roku Kongres odbył się w formie wirtualnej.

IAC czyli International Astronautical Congress to jedno z najważniejszych wydarzeń światowego sektora kosmicznego. Na zjeździe organizowanym przez Międzynarodową Federację Astronautyczną (IAF) co roku pojawia się po kilka tysięcy przedstawicieli branży zarówno związanych z przemysłem, jak i środowiskami badawczymi oraz administracyjnymi.

Co roku IAC odbywa się w innej części świata. W 2014 kongres odbywał się w Toronto, w 2015 w Jerozolimie, w 2016 w Guadalajarze a 2017 w Adelajdzie. W 2018 roku IAC odbyło się w Bremie, ważnym punkcie na mapie niemieckiego przemysłu kosmicznego. W 2019 roku IAC odbyło się w Waszyngtonie – co miało także symboliczne znaczenie z uwagi na pięćdziesiątą rocznicę pierwszego lądowania człowieka na Księżycu.

W 2020 roku, z uwagi na pandemię COVID-19, IAC przyjął formę wirtualną. W dniach 12-14 października Kongres przebiegł na specjalnej platformie przygotowanej przez IAF. Dostęp do IAC 2020 był darmowy – łącznie ponad 10 tysięcy osób z całego świata zarejestrowało się na tę konferencję. Niektóre części konferencji były transmitowane przez NASA TV.

Powitanie z pokładu ISS  / Credits - IAF
Powitanie z pokładu ISS / Credits – IAF

Pierwszego dnia – wzorem z “tradycyjnych” Kongresów – nastąpiło uroczyste otwarcie, a po nim wystąpienia największych agencji kosmicznych. Duża część wystąpień dotyczyła pandemii COVID-19, zaś część potrzeb wykorzystania danych satelitarnych, rosnącego zagrożenia ze strony śmieci kosmicznych jak również eksploracji. Co ciekawe, przedstawiciel Roskosmosu – Dimitrij Rogozin – skrytykował program Artemis i jego część (stację Gateway) jako zbyt “Ameryko-centryczną”, co ogranicza udział Rosji. Trudno jednak wyobrażać sobie, by Rosja w najbliższych dekadach była w stanie wykonywać własne misje załogowe w kierunku Księżyca.

Z kolei obecny dyrektor ESA – Jan Woerner – odniósł się do zmiany “władzy” w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Aktualnie trwa proces wyboru nowego dyrektora generalnego tej agencji – selekcja powinna nastąpić w najbliższych miesiącach.

Panel przedstawicieli agencji kosmicznych - pierwszy dzień IAC 2020 / Credits - IAF, NASA TV
Panel przedstawicieli agencji kosmicznych – pierwszy dzień IAC 2020 / Credits – IAF, NASA TV

Oczywiście nie odbyło się bez problemów technicznych. Czasem niektórych mówców nie dało się zrozumieć – w szczególności podczas sesji pytań i odpowiedzi z dziennikarzami. Z kolei każda prezentacja w sesji technicznej była nagrana wcześniej, co oznaczało wysoką jakość transmisji.

Trzynastego października podczas IAC 2020 nastąpiło podpisanie “Artemis accords”, jako formy współpracy pomiędzy dużymi agencjami kosmicznymi we wspólnej eksploracji kosmosu.

Podpisanie “Artemis accords” – współpracy pomiędzy dużymi agencjami kosmicznymi w temacie wspólnej eksploracji / Credits – NASA TV

Prezentacje techniczne odbyły się w ponad 30 sesjach, opisujących różne zagadnienia branży kosmicznej: od lotów załogowych, poprzez eksplorację, wykorzystanie małych satelitów, nowe napędy, program SETI aż po kwestie ekonomiczne, edukacyjne i społeczne. W tym roku dużo publikacji zostało przygotowanych przez przedstawicieli mniej doświadczonych państw i regionów świata. Przykładem może być propozycja dostarczania usług telekomunikacyjnych, w tym internetu, dla oddalonych od miast regionów w Boliwii za pomocą nowej konstelacji satelitarnej. W kwestii eksploracji duża część prezentacji dotyczyła także programu Artemis – powrotu człowieka na Księżyc.

Organizatorem IAC 2021 będzie Dubaj, IAC 2022 – Paryż, zaś IAC 2023 – Baku. Wybór organizatora IAC 2024 roku odbędzie się w przyszłym roku.

(IAC)

Comments are closed.