Pierwsze dwa elementy Gateway wspólnie

3

NASA proponuje, by dwa pierwsze elementy stacji okołoksiężycowej LOP-G Gateway zostały zintegrowane na Ziemi.

Stacja Lunar Orbital Platform-Gateway (LOP-G, wcześniej znana jako Deep Space Gateway, DSG, a obecnie zwykle nazywana też skrótowo “Gateway”) to projekt małego kompleksu załogowego krążącego wokół Księżyca. LOP-G ma krążyć po eliptycznej sześciodniowej orbicie typu “Near Rectilinear Halo Orbit” (NRHO), w której punkt najbliższy do naszego satelity to ok. 3000 km, zaś najdalszy – ok. 70 tysięcy km. Utrzymanie LOP-G na tego typu orbicie wymagałoby delta-v o wartości zaledwie 10 m/s rocznie – byłby to świetny punkt “przesiadkowy” do eksploracji Księżyca. Co więcej, LOP-G będzie mogła zmieniać swoją orbitę, ułatwiając tym samym poszczególne misje na powierzchnię Srebrnego Globu.

Wyjaśnienie orbity NHRO dla LOP-G / Credits – aisolutionsinc

Dwa wstępne elementy Gateway

Od września 2019 wiadomo, że początkowo Gateway będzie funkcjonować w minimalnej konfiguracji. Wg planów Gateway będzie składać się z zaledwie dwóch modułów:

  • Power and Propulsion Element (PPE), który będzie zasilać i napędzać/utrzymywać orientację stacji,
  • Habitation and Logistics Outpost (HALO), czyli małe laboratorium i pierwsza przestrzeń życiowa stacji.

Moduły PPE i HALO zostaną zbudowane na podstawie umów z amerykańską agencją NASA. Do maja 2020 proponowano, aby te moduły dotarły do orbity NRHO niezależnie od siebie. Pozostałe moduły i elementy LOP-G, które sfinansują inne agencje kosmiczne, zostaną dostarczone na tę stację w kolejnych latach.

Grafika prezentująca moduł PPE krążący wokół Księżyca / Credits - NASA
Grafika prezentująca moduł PPE krążący wokół Księżyca / Credits – NASA

Od marca 2020 wiadomo, że stacja Gateway nie będzie gotowa do przeprowadzenia misji Artemis-3 – powrotu człowieka na Księżyc. Misja Artemis-3 ma być przeprowadzona przed końcem 2024 roku.

W maju 2020 pojawiła się informacja, że NASA planuje zintegrowanie PPE i HALO na Ziemi. Zamiast dwóch startów modły PPE + HALO dotrą do orbity NRHO w jednym locie rakiety. Łączony lot pozwoli na sprawniejszą organizację działań wokół Gateway oraz ograniczenie ryzyka związanego z połączeniem dwóch krytycznych elementów tej stacji.

NASA przewiduje, że wybór rakiety nośnej dla PPE + HALO nastąpi przed końcem 2020 roku. Start wstępnie zaplanowano na listopad 2023 roku. Co ciekawe, lot do NRHO nie będzie “szybki” – dotarcie dzięki napędowi elektrycznemu modułu PPE ma trwać 270 dni.

Gateway na orbicie, Artemis BaseCamp na powierzchni

Warto tu dodać, że na początku kwietnia 2020 NASA przedstawiła dokument prezentujący koncepcję eksploracji załogowej Księżyca po misji Artemis-3 oraz wykorzystania stacji LOP-G. NASA proponuję budowę “Artemis BaseCamp” na powierzchni Srebrnego Globu. Baza miałaby być zbudowana w okolicy bieguna południowego – w tym regionie wewnątrz wiecznie zacienionych kraterów znajdują się różne “lotne” związki, w tym woda (w stanie stałym – lód).

(NASA)

3 komentarze

  1. A Polska nie mogła by zrobic dodatkowego modułu (bo to co jest to wielkośc budki telefonicznej)
    przy okazji byli by polscy astronauci i moglibyśmy w końcu robic cos konkretnego a nie satelity wielkości piłeczki pingpongowej

  2. Jeżeli Start tego zestawu będzie w Listopadzie 2023r ,to do lotu Artemis załogowego na Księżyc zdążą tą stację Gateway zaholować do Lipca 2024r. Więc mogli by wykorzystać ją do tego ponownego 1 -go lądowania załogi na Księżycu. W tedy najlepszym ,najtańszym i najszybszym byłby lądownik jednostopniowy ,co odrzuca przy lądowaniu te dodatkowe zbiorniki . Po pierwsze dotarcie do księżyca i tylko dokowanie do Oriona ,przesiadka załogi i od razu lądowanie ,wyjście z lądownika praktycznie po 3 schodkach i są na Gruncie ,a po misji wchodzą do Lądownika -Powrotnika po 3 schodkach i odlatują na Orbitę ,Cumowanie ,przesiadka do Oriona i powrót na Ziemię.

    • Dodam ,że ten lądownik po odlocie Załogi Orionem może zacumować do Stacji Gateway i po dostarczeniu mu tych 2 dodatkowych zbiorników potrzebnych do Lądowania ,znów jest gotowy do zabrania w Adapterze np.pojazdu Hermetycznego Mobilnego dostarczonego tanią Rakietą do Stacji Gateway. Wsiadają do pojazdu zadokowanego z Gateway 2-4 Astronauci ,Lądownik podchodzi do niego i zabiera go do Adaptera, całość od Gateway odcumowuje i lądownik ląduje razem z pojazdem Hermetycznym na Gruncie Księżyca .Silniki Stop, Pojazd z Astronautami w środku ,dalej wisi w Adapterze bo jak wiemy Lądownik ma nogi Teleskopowe dłuższe o 15-20 cm niż ma pojazd do swoich Kół , Załoga zwalnia Pojazd z 4 Rygli elektromagnetycznych Adaptera Lądownika i Pojazd siada delikatnie na swoich własnych kołach w raz z Astronautami w środku .Załączają Pojazd i wyjeżdżają w teren z pod Lądownika. W ciekawszych miejscach 2 Astro wychodzą bezpośrednio w tych 2 Kombinezonach ,co mają z tyłu Pojazdu ,Badanie ,pobieranie próbek skał i po wielokilometrowej jeździe podjeżdżają pod Moduł Bazy który wcześniej Lądownik dostarczył ,Dokowanie . Obok Ląduje kolejny lądownik dowożąc Kontenery Techniczne ,albo Moduły Osobowe itd. Baza się rozwija dzięki tym Uniwersalnym Lądownikom.