SpX-DM2 – początek kwarantanny załogi

1

Trzynastego maja załoga misji SpX-DM2 rozpoczęła kwarantannę. Jest to etap przygotowań do tego ważnego lotu załogowego.

Pierwsza misja załogowa pojazdu Dragon 2 nosi oznaczenie SpX-DM2. Jej wykonane jest możliwe, gdyż firma SpaceX przeprowadziła zakończyła wymagane testy tego pojazdu, w tym testowy bezzałogowy lot orbitalny (SpX-DM1), test ucieczki Dragona 2 podczas startu rakiety (styczeń 2020), testy silniczków SuperDraco, wiele testów spadochronów oraz test ucieczki z miejsca startu (maj 2015). Te wszystkie testy (oraz testy rakiet Falcon 9, modyfikacje wyrzutni startowej i cała dokumentacja) pozwoliły na osiągnięcie gotowości kapsuły Dragon 2 do pierwszego lotu załogowego.

Logo misji SpX-DM2 / Credits - NASA, SpaceX
Logo misji SpX-DM2 / Credits – NASA, SpaceX

Siedemnastego kwietnia 2020 NASA poinformowała, że wyznaczyła na 27 maja 2020 start misji SpX-DM2. Celem tej misji jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Na pokładzie Dragona 2 ku ISS wybiorą się astronauci Robert Behnken oraz Douglas Hurley. Na ISS czekają na nich kosmonauci misji Sojuz MS-16.

Trzynastego maja rozpoczął się dwutygodniowy okres kwarantanny dla astronautów misji SpX-DM2. W tym czasie astronauci będą mieć ograniczony kontakt z innymi osobami. Celem tej kwarantanny jest ograniczenie ryzyka infekcji astronautów chorobami od przypadkowych osób. Jest to ważne – szczególnie w okresie pandemii wirusa COVID-19, która szczególnie uderzyła w USA.

Co ciekawe – 13 maja firma SpaceX zaprezentowała pojazd, którym astronauci dotrą do wyrzutni LC-39A. Jest nim… Tesla Model X, oczywiście z wyraźnymi logami NASA (zarówno tzw “meatball” jak i “worm”).

Pojazd, którym astronauci misji SpX-DM2 dotrą na wyrzutnię LC-39A w dniu startu / Credits - NASA, SpaceX
Pojazd, którym astronauci misji SpX-DM2 dotrą na wyrzutnię LC-39A w dniu startu / Credits – NASA, SpaceX

Start zaplanowany jest na 27 maja 2020 na godzinę 22:32 CEST. Dokładny czas trwania misji nie został jeszcze oficjalnie ustalony. Misja SpX-DM2 może trwać od miesiąca aż do 119 dni i jednym z czynników potencjalnie ograniczających długość misji jest tempo degradacji paneli słonecznych kapsuły Dragon 2. Start odbędzie się z wyrzutni LC-39A za pomocą rakiety Falcon 9.

Warto tu także odnotować, że firma SpaceX udostępniła na swojej stronie symulator cumowania kapsuły Dragon 2 do ISS. Ten symulator został udostępniony 12 maja 2020 i natychmiast stał się bardzo popularny. Adres do symulatora: https://iss-sim.spacex.com

Symulator cumowania kapsuły Dragon 2 do ISS / Credits - SpaceX
Symulator cumowania kapsuły Dragon 2 do ISS / Credits – SpaceX

Misja SpX-DM2 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA, PFA)

Jeden komentarz

  1. Dlaczego Robert Behnken i Douglas Hurley nie mają Dublerów., bo piszą że tylko ci dwaj są poddani Kwarantannie . Coś to idzie za bardzo na pewniaka i za szybko . Musi NASA się bardzo spieszyć.