Udany test ucieczkowy kapsuły Dragon 2

0

Dziewiętnastego stycznia firma SpaceX przeprowadziła udany test ucieczki kapsuły Dragon 2 od rakiety nośnej w trakcie startu.

Jednym z krytycznych elementów bezpieczeństwa lotu załogowego jest możliwość ucieczki pojazdu w trakcie startu. Gdyby w trakcie lotu doszło do awarii rakiety nośnej pojazd musi bardzo szybko się od niej oddzielić, ratując załogę przed kryzysową sytuacją. W przypadku dwóch budowanych i testowanych obecnie kapsuł nowej generacji – Dragon 2 i CST-100 Starliner – NASA ustanowiła wysokie wymagania bezpieczeństwa.

Firma SpaceX przeprowadziła 19 stycznia 2020 roku test ucieczki kapsuły Dragon 2 podczas startu rakiety Falcon 9. Test został przeprowadzony w rejonie maksymalnych obciążeń aerodynamicznych (“max Q”), najbardziej krytycznym (i niebezpiecznym) etapie wznoszenia rakiety. Start nastąpił o godzinie 16:30 CET, a mniej niż 90 sekund po starcie doszło do separacji kapsuły Dragon 2. Oddzielenie i ucieczka kapsuły Dragon 2 przebiegła prawidłowo.

Zapis testu ucieczki kapsuły Dragon 2 / Credits – NASA

Tak jak się spodziewano, tuż po separacji od rakiety, doszło do eksplozji Falcona 9. W tym teście zarówno pierwszy jak i drugi stopień rakiety były w pełni zatankowane (w drugim stopniu brakowało jedynie silnika).

Eksplozja Falcona 9 po ucieczce Dragona 2 / Credits - SpaceX
Eksplozja Falcona 9 po ucieczce Dragona 2 / Credits – SpaceX

Około 9 minut po starcie doszło do udanego wodowania kapsuły Dragon 2. Odzyskanie kapsuły będzie trwać kilkadziesiąt minut, ale w regionie wodowania przebywał zespół ratunkowy. W tym teście prace poszczególnych zespołów postępowały w taki sposób, jakiego można się spodziewać podczas startu z astronautami na pokładzie kapsuły.

Udany test ucieczki Dragona 2 otwiera drogę do pierwszej misji załogowej. Ta misja orbitalna do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) może nastąpić w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Po teście NASA zorganizowała konferencję prasową z udziałem Elona Muska. Na konferencji potwierdzono, że test prawdopodobnie przebiegł prawidłowo. Maksymalne przeciążenie podczas ucieczki wyniosło 3,5 g, zaś podczas opadania – ok 2,5 g. Są to stosunkowo niskie wartości, znacznie niższe niż podczas nieudanego startu Sojuza MS-10 (październik 2018). Ponadto, Elon Musk poinformował, że sprzęt do pierwszej misji załogowej będzie gotowy pod koniec lutego 2020.

Ten test Dragona 2 jest komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(Tw, S-X, PFA)

Comments are closed.