SpaceX przeprowadził Pad Abort Test kapsuły Dragon

0

Firma SpaceX wykonała 6 maja pierwszy lot załogowej wersji kapsuły Dragon. Statek kosmiczny przetestował system ratunkowy.

Test został wykonany ze stanowiska LC-40 na Przylądku Canaveral przy pomocy ośmiu silniczków SuperDraco. Poderwały one kapsułę na pułap 1187 metrów z prędkość 155 metrów na sekundę. Przeciążenie wyniosło do 6G.

Parametry lotu były nieco niższe od spodziewanych ze względu na wadliwe proporcje mieszaniny paliwa w jednym z silniczków. Sam lot został zaklasyfikowany jako w pełni udany, zaś kapsuła wylądowała po 99 sekundach u brzegu Przylądka Canaveral.

Nagranie z Pad Abort Test / Credits: SpaceX

Wykonany test był jednym z ostatnich, które firma SpaceX musiała przeprowadzić w ramach kontraktu CCiCap, przygotowującego kapsułę Dragon do lotów załogowych. Za udane przeprowadzenie testu firma otrzyma od NASA 30 milionów dolarów. Od 2017 roku SpaceX zamierza transportować astronautów do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W tej chwili wszystkie loty załogowe na stacje są przeprowadzane przy pomocy rosyjskich statków Sojuz.

Kolejnym testem systemu ratunkowego będzie odpalenie silników SuperDraco już podczas lotu rakiety Falcon 9. Innowacyjność systemu polega na tym, że nie jest on odrzucany w czasie startu rakiety, lecz jest wykorzystywany także podczas lądowania kapsuły, zmniejszając siłę przyziemienia. System jest integralną częścią całego statku.

Kolejny lot kapsuły Dragon, w wersji bezzałogowej, odbędzie się w połowie czerwca. Misja logistyczna CRS-7 dostarczy żywność oraz wyposażenie dla astronautów na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Comments are closed.