Koniec misji Crew-5

0

Koniec kolejnej regularnej misji załogowej z ISS.

Dwunastego marca zakończyła się kolejna regularna misja załogowa do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – Crew-5. Na Ziemię powróciła czwórka astronautów.

Misja Crew-5 rozpoczęła się 5 października 2022 roku. W skład tej misji weszli:

  • Nicole Aunapu Mann (NASA)
  • Josh A. Cassada (NASA)
  • Koichi Wakata (JAXA)
  • Anna Kikina (Roskosmos)

Co ciekawe, w tym locie – oprócz astronauty JAXA – wszyscy byli nowicjuszami. Z kolei Wakata odbył już swój piąty lot na orbitę. Anna Kikina jest z kolei pierwszym obywatelem Rosji od czasów misji STS-113 (listopad/grudzień 2002), który dotarł na orbitę za pomocą statku kosmicznego zbudowanego w USA.

Misja Crew-5 trwała do 12 marca 2023. Zanim od ISS odłączyła się kapsuła Dragon z tymi astronautami, do Stacji dotarła załoga misji Crew-6.

Koniec misji Crew-5 był następujący: 11 marca 2023 doszło do odcumowania od Stacji. Przez kolejne kilkanaście godzin Dragon pozostawał na orbicie, przygotowując się do deorbitacji.

Odłączenie od ISS – Crew-5 – 11.03.2023 / Credits – NASA

Dzień później, 12 marca 2023 doszło do deorbitacji i wodowania pojazdu Dragon. Wodowanie nastąpiło po godzinie 03:00 CET. Przebieg przechodzenia przez atmosferę był precyzyjny – podczas końcowych etapów schodzenia (pod spadochronami) kapsuła była oświetlona przez łodzie w regionie wodowania. Po wodowaniu kapsuła została szybko podjęta.

Koniec misji Crew-5 / Credits – SpaceX

Prace na pokładzie ISS są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Comments are closed.