Ryugu: dużo związków organicznych

0

Pierwsze wyniki badań materii z planetoidy Ryugu.

Pojawiają się pierwsze wyniki analiz składu materii pobranej z planetoidy Ryugu.

Japońska sonda Hayabusa 2 została wystrzelona w grudniu 2014 roku. Jej celem była planetoida 162173 Ryugu. Dotarła do niej po ponad trzech latach lotu, 27 czerwca 2018. Misja w pobliżu tej planetoidy przebiegła sprawnie – dwa razy sonda pobrała próbki materii z powierzchni Ryugu.

Trzynastego listopada 2019 Hayabusa 2 rozpoczęła podróż powrotną na Ziemię. Na początku grudnia 2019 silniki jonowe sondy zostały przestawione na pełny ciąg. Podróż w kierunku Ziemi trwała rok – piątego grudnia 2020 kapsuła Hayabusy 2 wylądowała na terenie poligonu wojskowego w Australii w regionie Woomera. Sonda Hayabusa 2 wykonała w międzyczasie przelot obok Ziemi i rozpoczęła swoją misję rozszerzoną.

Przez kolejny rok trwało katalogowanie materii zebranej przez misję Hayabusa 2. 13 stycznia 2022 JAXA opublikowała katalog ziarenek materii. Katalog jest dostępny na stronie JAXA. Katalog ma możliwości przeszukania dostępnych zasobów, np pod względem rozmiarów. Katalog jest nadal aktualizowany

Równolegle do katalogowania ziaren trwały badania laboratoryjne. Już pierwsze wyniki potwierdzają, że w materii z Ryugu znajduje się dużo związków organicznych. Wykryto m.in. kilka rodzajów aminokwasów, amin oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Ich obecność nie jest dużym zaskoczeniem – próbki podobnej materii na Ziemi już wykryto m.in. w meteorytach węglistych. Pobranie próbek bezpośrednio z powierzchni planetoidy wskazuje jednak, że materia organiczna jest w stanie utrzymywać się w górnych warstwach małych planetoid, pomimo promieniowania UV, promieniowania kosmicznego czy wystawienia na próżnię.

Materiał NASA dotyczący badań próbek z planetoidy Ryugu / Credits – NASA

Choć misja Hayabusa 2 była zorganizowana przez japońską agencję kosmiczną JAXA, próbki zostały rozesłane do wielu laboratoriów na całym świecie. Wśród odbiorców próbek jest także NASA.

Misja Hayabusa 2 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(JAXA, NASA)

Leave A Reply