Crew-6 na ISS

0

Kolejna regularna misja załogowa dotarła na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Drugiego marca doszło do startu rakiety Falcon 9 z misją załogową Crew-6. Dzień później pojazd dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Start rakiety Falcon 9 z pojazdem załogowym Crew Dragon (Dragon 2) nastąpił 2 marca 2023 o godzinie 06:34 CET. Start nastąpił z wyrzutni LC-39A na Florydzie. Lot rakiety nastąpił prawidłowo i Dragon znalazł się na odpowiedniej orbicie wstępnej. Po skończonej pracy pierwszy stopień wylądował na platformie morskiej. W tym locie wykorzystano egzemplarz Dragona nazwany Endeavour. Start nastąpił 4 lata po pierwszej misji demonstracyjnej Dragona 2 do ISS – SpX-DM1.

Zapis startu misji Crew-6 / Credits – ISS

Na pokładzie pojazdu Endeavour znalazła się czwórka astronautów:

  • Stephen Bowen, NASA (czwarty lot)
  • Warren Hoburg, NASA (pierwszy lot)
  • Sultan Al Neyadi, Emiraty Arabskie (pierwszy lot)
  • Andriej Fiediajew, Roskosmos (pierwszy lot)

Dzień po starcie Dragon dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Cumowanie zostało opóźnione wskutek identyfikacji potencjalnego błędu przy sensorach monitorujących zaczepy łączące pojazd ze Stacją. Po wgraniu poprawki oprogramowania Dragon rozpoczął końcowe zbliżanie do Stacji. Cumowanie nastąpiło o godzinie 07:40 CET.

Widok na pojazd Endeavour po cumowaniu do ISS – 3 marca 2023, Crew-6 / Credits – NASA TV

Załoga Crew-6 spotkała się na pokładzie ISS z załogą wcześniejszej misji Crew-5, której koniec planowany jest na marzec 2023. Prace Crew-6 na ISS są zaplanowane na około 6 miesięcy – wraz z nieco “pechową” załogą Sojuza MS-22/MS-23.

Prace na pokładzie ISS są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Comments are closed.