AngoSat-2 w 2022 roku

2

W 2022 roku na orbicie znajdzie się satelita telekomunikacyjny AngoSat-2. Będzie to następca pechowego AngoSata-1.

AngoSat-1 był ostatnim ładunkiem wyniesionym w 2017 roku. Nosicielem był Zenit-3 – rakieta pierwotnie rozwijana dla programu radzieckiego wahadłowca Buran. Był to pierwszy start rakiety Zenit-3 od grudnia 2015 roku. Warto dodać, że wcześniejsza przerwa w lotach rakiet Zenit-3 wynosiła 18 miesięcy.

AngoSat-1 to pierwszy satelita komunikacyjny dla Angoli, która ma duże potrzeby telekomunikacyjne związane z rozwojem gospodarczym tego państwa. Masa startowa tego satelity wynosi 1550 kg. Wkrótce po starcie zaczęły się problemy. Wpierw utracono kontakt z satelitą, jednak jeszcze pod koniec 2017 roku rosyjskiej kontroli lotów udało się odzyskać połączenie. W styczniu 2018 okazało się, że satelita jest częściowo niesprawny. Ostatecznie pod koniec kwietnia 2018 AngoSat-1 został oficjalnie uznany za utraconego.

Głównym konstruktorem satelity AngoSat-1 było rosyjskie przedsiębiorstwo Energia. Bus satelity bazuje na platformie Yamal. Airbus Defence & Space jako subkontraktor dostarczył sprzęt telekomunikacyjny.

Przez cały 2018 i 2019 rok Angola negocjowała z Rosją możliwość budowy kolejnego satelity telekomunikacyjnego. Cześć finansowania satelity miała pochodzić z ubezpieczenia. Pod koniec 2019 roku Angola postanowiła, że głównym wykonawcą satelity będzie Informacyjne Systemy Satelitarne Reszetniew (ISSR).

Z dostępnych informacji wynika. że AngoSat-2 ma mieć większe możliwości w porównaniu z AngoSat-1. Start ma się odbyć do marca 2022 roku. W pracach nad tym satelitą uczestniczy 45 obywateli Angoli.

W międzyczasie w Angoli trwają prace nad dwiema stacjami naziemnymi do komunikacji z AngoSat-2. Zapasową stacją naziemną ma być Korolow w Rosji.

Więcej na temat afrykańskich programów kosmicznych w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(AN)

2 komentarze

  1. “subkontraktor” – podwykonawca, “bus” – szyna, ale to zdanie mogłoby brzmieć: “Satelita bazuje na platformie Yamal”

    Nie ma za co.

    • Angola, Bangladesz, Paragwaj mają satelity telekomunikacyjne a Polska tylko testowe typu CUBE, kiedy nas przegoni Mongolia??