Ostatnie starty rakiet w 2017 roku

0

Dwudziestego piątego i dwudziestego szóstego grudnia doszło do dwóch ostatnich startów rakiet orbitalnych w 2017 roku.

Dwudziestego piątego grudnia o godzinie 20:44 CET doszło do startu chińskiej rakiety CZ-2C z trzema satelitami konstelacji Yaogan Weixing-30. Start odbył się z kosmodromu Xichang i przebiegł prawidłowo. Chińskie źródła informują, że przeznaczeniem tych satelitów są badania przy użyciu eksperymentów. Źródła zachodnie sugerują, że te satelity zdolne do radiotriangulacji okrętów na oceanach. Jest to odpowiednik amerykańskich satelitów Naval Ocean Surveillance System (NOSS).

Aktualizacja (27 grudnia, godzina 13:00 CET) – utracono kontakt z satelitą AngoSat-1 w momencie gdy ten satelita rozkładał panele słoneczne. Więcej informacji będzie dostępnych w ciągu najbliższych kilkunastu godzin.

Dzień później, o godzinie 20:00 CET, doszło do startu rakiety Zenit-3 w wersji lądowej (SLBF). Do startu tej rakiety doszło z Bajkonuru. Był to pierwszy start rakiety Zenit-3 od grudnia 2015 roku. (Warto tu dodać, że wcześniejsza przerwa w lotach rakiet Zenit-3 wynosiła 18 miesięcy).

Start Zenita-3 SLBF – 26.12.2017 / Credits –Go To Space

W tym locie został wyniesiony satelita telekomunikacyjny AngoSat-1. Jest to pierwszy satelita komunikacyjny dla Angoli, która ma duże potrzeby telekomunikacyjne związane z rozwojem gospodarczym tego państwa. Masa startowa tego satelity wynosi 1550 kg. Satelita dotrze do punktu na orbicie geostacjonarnej (GEO).

Prace nad satelitą rozpoczęły się już w 2009 roku i wcześniej planowano start za pomocą rakiety Zenit-3 SL w usłudze Sea Launch. Wskutek bankructwa Sea Launch oraz konfliktu rosyjsko-ukraińskiego postanowiono użyć rakiety Angara 5, a następnie – użyć “lądowej” wersji rakiety Zenit-3.

Zenit-3 jest ukraińską konstrukcją, bazującą na wcześniejszych wariantach Zenit-1 i Zenit-2. Maksymalna nośność Zenita-3SLB(F) wynosi 3750 kg na orbitę geostacjonarną transferową. Zenit-3SLB(F) jest zmodyfikowaną wersją Zenita-3SL, która w latach 1999-2014 wystartowała 36 razy (w tym 4 niepowodzenia) z platformy oceanicznej Odyssey w ramach usługi Sea Launch. Był to ósmy start Zenita-3 w konfiguracji SLB(F), przystosowanej do startów z Bajkonuru.

Były to ostatnie starty rakiet orbitalnych w 2017 roku, chyba że dojdzie jeszcze do niezapowiedzianego chińskiego lotu. Zapowiedziany na koniec roku start małej japońskiej rakiety SSS-520 został przeniesiony na początek przyszłego roku.

(PFA)

Comments are closed.