Nabywca Sea Launch?

2

Rosyjska Agencja Kosmiczna sprzedała udziały w Sea Launch, ale komu?  

W zeszłym roku informowaliśmy o coraz większych kłopotach rosyjsko-amerykańsko-norweskiego konsorcjum Sea Launch. Ostatni start rakiety Zenit-3SL w ramach usługi Sea Launch nastąpił w maju 2014 roku, a do startu ostatniego Zenita-3 z Bajkonuru doszło w grudniu 2015 roku. Od tego czasu Sea Launch borykał się z coraz większymi problemami, w tym politycznymi (konflikt pomiędzy Rosją a Ukrainą). Od 2010 roku, po serii problemów finansowych, rosyjska Energia posiada 95% udziałów w Sea Launch.

W lipcu zeszłego roku pojawiła się informacja o zainteresowaniu Chin przejęciem Sea Launch. Z dostępnych informacji wówczas wynikało, że Chiny były zainteresowane nabyciem dwóch głównych zasobów firmy: statku dowodzenia Sea Launch Commander i oceanicznej platformy startowej rakiet Zenit, Odyssey.

Pod koniec marca 2016 roku pojawiła się informacja, że państwowa agencja kosmiczna Roskosmos znalazł inwestora dla Sea Launch. Nie podano jednak oficjalnej informacji kto jest nabywcą udziałów w Sea Launch – ma to nastąpić w przeciągu miesiąca.

Pierwsze komentarze sugerowały, że doszło do zakupu Sea Launch przez Chińczyków. Kilka dni później pojawiła się jednak nieoficjalna informacja, że nabywcą udziałów jest Rosjanin – Władysław Filew. Ten nabywca jest jednym z właścicieli rosyjskiej linii lotniczej S7 Airliners. Proces przejęcia ma być zakończony w maju.

Trudno określić, czy Sea Launch w tej chwili ma jakiekolwiek szanse przetrwania na rynku. Rakiety Zenit są budowane przez ukraińskie zakłady Jużnoje i Rosja w tej chwili próbuje zakończyć proces wycofania tych rakiet ze służby. Ponadto, od czasów ostatnich regularnych lotów w ramach usługi Sea Launch, zmieniła się struktura rynku rakiet. Jest możliwe, że rakiety Zenit w ramach Sea Launch nie byłyby tak atrakcyjne dla potencjalnych klientów jak to było jeszcze dziesięć lat temu.

(RIA, NSF)

2 komentarze

  1. Andrzej Kotarski on

    Precyzując dokładniej, statek dowodzenia nazywał się Commander, zaś platforma startowa Odyssey. Miejsce bazowania obu jednostek to Long Beach w USA.