Udany start rakiety Zenit-3 z Elektro-Ł 2 (11.12.2015)

3

Jedenastego grudnia rakieta Zenit-3 wyniosła na orbitę satelitę telekomunikacyjnego Elektro-Ł 2. Mógł być to ostatni start rakiety Zenit.  

Do startu doszło 11 grudnia o godzinie 14:45 CET z Bajkonuru w Kazachstanie. Rakieta Zenit-3, w konfiguracji SLBF z górnym stopniem Fregat-SB, wyniosła na orbitę transferową satelitę telekomunikacyjnego Elektro-Ł 2. Start przebiegł prawidłowo i satelita został poprawnie wprowadzony na odpowiednią trajektorię, po czym rozpoczął wędrówkę ku orbicie geostacjonarnej za pomocą stopnia Fregat.  Po osiągnięciu orbity geostacjonarnej (po ponad 8 godzinach od startu), stopień Fregat oddzielił się od Elektro-Ł 2 i wzniósł się na jeszcze wyższą orbitę “cmentarną”, na której nie ma ryzyka kolizji z działającymi satelitami.

Start Zenita-3SLBF z Elektro-Ł 2 – 11.12.2015 / Credits – tsenki

Satelita Elektro Ł / Credits - Anatoly Zak, russianspaceweb

Satelita Elektro Ł / Credits – Anatoly Zak, russianspaceweb

Elektro-Ł 2 to rosyjski satelita meteorologiczny. Jest to drugi z satelitów serii Elektro-Ł – pierwszy z nich został wyniesiony na orbitę w 2011 roku. Trzeci satelita tego typu ma znaleźć się na orbicie geostacjonarnej w 2016 roku. Masa startowa satelitów serii Elektro-Ł wynosi ok. 1750 kg. Czas działania satelity zaplanowano na minimum 10 lat.

Zenit-3 jest ukraińską konstrukcją, bazującą na wcześniejszych wariantach Zenit-1 i Zenit-2. W locie z Elektro-Ł 2 wykorzystano Zenita-3 w konfiguracji SLBF z rosyjskim górnym stopniem Fregat-SB. Maksymalna nośność Zenita-3SLB(F) wynosi 3750 kg na orbitę geostacjonarną transferową*. Zenit-3SLB(F) jest zmodyfikowaną wersją Zenita-3SL, która w latach 1999-2014 wystartowała 36 razy (w tym 4 niepowodzenia) z platformy oceanicznej Odyssey w ramach usługi Sea Launch. Był to siódmy start Zenita-3 w konfiguracji SLB(F), przystosowanej do startów z Bajkonuru.

Był to pierwszy lot tej rakiety od 18 miesięcy. Jednocześnie jest prawdopodobne, że był to ostatni start rakiety Zenit. Z uwagi na konflikt pomiędzy Ukrainą a Rosją oraz wycofaniem usługi Sea Launch ze służby, rakiety Zenit mogą już nigdy więcej nie polecieć na orbitę. Warto tu jednak zauważyć, że ta rakieta ma obecnie dwa zamówione starty, choć niektóre źródła sugerują, że wyprodukowane elementy Zenitów przekroczyły już daty gwarancyjne. Rosja w międzyczasie mocno promuje alternatywne rakiety względem Zenita.

Podobny los niebawem może spotkać ukraińską rakietę Dniepr, służącą do wynoszenia małych satelitów na niskie orbity wokółziemskie. W tym przypadku starty tej rakiety odbywały się z rosyjskich baz wojskowych i jeszcze przed rozpoczęciem konfliktu rosyjsko-ukraińskiego Rosja utrudniała loty Dnieprów m.in. z tego powodu doszło do znacznego opóźnienia startu pierwszego polskiego satelity naukowego BRITE-PL Lem, który ostatecznie znalazł się na orbicie 21 listopada 2013 roku.

(PFA)

* Dla porównania Zenit-3SL (Sea Launch), startujący z równika, był w stanie wynieść do ok. 6150 kg na orbitę geostacjonarną transferową.

3 komentarze

  1. Czy jest jakiś konkretny powód, dla którego większość rosyjskich startów odbywa się w nocy?