Progress MS-02 przycumował do ISS

0

W sobotę 2 kwietnia, o 19:58 czasu polskiego do tylnego węzła modułu Zwiezda przycumował rosyjski statek logistyczny Progress MS-02/63P. Jest to już 63 lot logistyczny Progressa do ISS.

Statek wystrzelono w czwartek, 31 marca, z kosmodromu Bajkonur. Od połowy 2012 roku Rosjanie stosują szybki tryb podejścia w locie do ISS. Oznacza to, że statki Progress oraz Sojuz są w stanie przycumować do stacji w około 6 godzin po starcie.

W przypadku Progressa MS-02 lot do stacji trwał jednak dwa dni. Decyzja ta została podjęta w celu przetestowania nowego systemu komunikacji oraz oprogramowania, które wprowadzono do unowocześnionego wariantu statku Progress.


Nagranie z cumowania MS-02 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Credits: NASA TV

Pierwszy lot pojazdu w konfiguracji MS odbył się pod koniec zeszłego roku. Unowocześniono między innymi system cumowania Kurs, a także dodano przedział do wypuszczania małych satelitów. Zastąpiono również ukraiński system radiowy rosyjską konstrukcją.

Progress przywiózł zapasy dla załogantów, paliwo oraz tlen a także nowy zestaw eksperymentów. Kolejny lot Progressa, o numeracji MS-03/64P, zaplanowano na początek lipca.

(NASA, PFA)

Comments are closed.