Progress MS-02 w drodze do ISS

2

W ostatni dzień marca rakieta Sojuz-2.1a wyniosła bezzałogowy pojazd Progress MS-02 ku ISS. Cumowanie do Stacji nastąpi 2 kwietnia.

Do startu doszło 31 marca o godzinie 18:23 CEST z kosmodromu Bajkonur. Rakieta Sojuz-2.1a wyniosła bezzałogowy pojazd zaopatrzeniowy Progress MS-02 ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Start przebiegł prawidłowo i Progress znalazł się na prawidłowej orbicie wstępnej. Przez kolejne dwa dni Progress będzie “gonić” ISS, by 2 kwietnia około 20:00 CEST przycumować do Stacji.

Start Progressa MS-02 – 31.03.2016 / Credits – Roskosmos, NASA TV

GPU-120 Tomsk / Credits - Politechnika w Tomsku

GPU-120 Tomsk / Credits – Politechnika w Tomsku

Na pokładzie tego Progressa znalazło się ponad 2400 kg ładunku, w tym części zamienne, żywność, eksperymenty oraz paliwo, woda i tlen. Na pokładzie tego Progressa znalazł się także nanosatelita GPU-120 Tomsk. Jest to satelita standardu CubeSat 3U, który w dużej części został wykonany w technologii druku 3D. Satelita został zbudowany przez Politechnikę z Tomsku.

Był to ostatni start rakiety orbitalnej w pierwszym kwartale 2016 roku. W tym kwartale nastąpiły łącznie 22 starty rakiet orbitalnych. Wszystkie loty były udane. Następny start rakiety orbitalnej zaplanowany jest na 6 kwietnia.

(PFA)

2 komentarze

 1. “W tym kwartale nastąpiły łącznie 22 starty rakiet orbitalnych. Wszystkie loty były udane. ”
  Tym niemniej naliczyłem 5 czy 6 anomalii w czasie startu lub podczas obecności aparatury w kosmosie. Dodać można jeszcze 2 nieudane lądowania pierwszych stopni Falcona 9.

  1. Północnokoreański Kwangmyongsong-4 stał się tylko złomem okrążającym Ziemię;
  2. Problemy z kontaktem z astronomicznym satelitą Hitomi (ASTRO-H). Jakieś odłamki pochodzące z niego mu towarzyszą;
  3. U satelity Resurs-P No. 3 zapewne do tej pory jeden z paneli słonecznych nie rozwinął się całkowicie;
  4. Po oddzieleniu stopnia Briz-M od sondy ExoMars 2016 nastąpiła jego defragmentacja. Też silnik sondy wykazywał nadmierną temperaturę, ale odpowiednie ustawienie sondy względem Słońca usunęło problem;
  5. Silnik pierwszego stopnia RN Atlas-5/401 w czasie wynoszenia Cygnusa i co najmniej 26 innych ładunków pracował o 5 sekund za krótko.

  • Loty rakiet były udane, a co się działo z ładunkami po oddzieleniu to już inna sprawa.