Komercyjny kosmos – styczeń 2020

0

Zapraszamy do podsumowania wydarzeń w komercyjnym sektorze kosmicznym ze stycznia 2020 roku.

Space3ac – Komitet Inwestycyjny i 22 startupy

Od grudnia 2019 trwa kolejna runda biznesowego akceleratora dla startupów Space3ac ScaleUp 2. W styczniu 2020 wspierane startupy przeszły przez etap Komitetu Inwestycyjnego, w ramach którego oceniono m.in. potencjał współpracy tych nowych spółek technologicznych z przemysłem (Odbiorcami Technologii) oraz szanse rynkowe. Do dalszej fazy tej edycji Space3ac ScaleUp 2 zakwalifikowały się 22 startupy, które przez kolejne miesiące będą realizować współpracę z Odbiorcami Technologii.

“Demo Day”, czyli zakończenie tej rundy oraz prezentacja wyników prac startupów jest zaplanowana na maj 2020. Program Space3ac jest organizowany przez gdańską spółkę Blue Dot Solutions w ramach Scale Up 2 Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Już niebawem oficjalnie rozpocznie się rekrutacja do następnej rundy w ramach Space3ac ScaleUp 2. Informacje na temat tego akceleratora można znaleźć na stronie www.space3.ac.

Wyższy budżet ISRO

Zgodnie z przewidywaniami, indyjska agencja ISRO otrzyma w 2020 roku budżet o 7,5% wyższy niż w 2019 roku. Jednocześnie jest to prawie 2x wyższy budżet niż ten, jakim ISRO dysponowała zaledwie 5 lat temu. Łączna wielkość budżetu ISRO na 2020 rok jest szacowana na prawie 2 miliardy USD.

Wzrost budżetu ISRO pokrywa się z globalnym rosnącym zainteresowaniem sektorem kosmicznym, w szczególności dostępu do kosmosu, wspieraniu działań komercyjnych oraz wykorzystywaniu danych satelitarnych. Indie są z pewnością w czołówce w kilku specjalizacjach – w szczególności w wynoszeniu małych satelitów. Już niebawem Indie wprowadzą nową rakietę do służby – SSLV, która z pewnością będzie konkurować z konstrukcjami chińskimi i amerykańskimi.

Inwestycja w kolejny chiński startup rakietowy

Chiński startup Galactic Energy otrzymał ponad 20 milionów USD na prace rozwojowe oraz budowę nowej rakiety o nazwie Ceres-1. Ta rakieta ma być gotowa do pierwszego lotu jeszcze w tym roku i być zdolna do wyniesienia blisko 350 kg na niską orbitę okołoziemską. Rakieta ma być oferowana przede wszystkim klientom komercyjnym i ma być tańsza od większości obecnie używanych rakiet.

Wzrost wartości Virgin Galactic na NYSE

Od 28 października 2019 firma Virgin Galactic jest notowana na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych NYSE. Jest to pierwsza spółka związana bezpośrednio z lotami załogowymi notowana na giełdzie. Spółka jest dostępna pod oznaczeniem SPCE.

Pierwsze dni notowania SPCE na giełdzie NYSE nie były zbyt udane – cena akcji spadła z 11,75 do około 9 dolarów. Na początku grudnia 2019 cena SPCE spadła nawet do ok 7,5 dolara. W styczniu 2020 nastąpił wyraźny wzrost ceny akcji SPCE – maksymalnie było to nawet ponad 19,7 dolara. Pod koniec stycznia cena SPCE osiągnęła wartość 17,1 dolara. Wg niektórych analityków, w tym roku cena SPCE może jeszcze wzrosnąć, gdyż prawdopodobnie wzrośnie zainteresowanie tą spółką po rozpoczęciu “kosmicznych” lotów z płacącymi klientami.

Prace nad trzecim egzemplarzem SpaceShipTwo / Credits – Virgin Galactic

Falcon Eye 2 na Sojuzie

Satelita obserwacyjny Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) – Falcon Eye 2 – zostanie wyniesiony na orbitę za pomocą rakiety Sojuz. W styczniu zapadła decyzja o zmianie rakiety nośnej – wcześniej proponowano rakietę Vega. Choć zarówno operator rakiet Vega (Arianespace) jak i przedstawiciele z ZEA mówią wspólnie, że decyzja jest związana z terminami startów, pojawiają się informacje, że aktualnie nie ma zaufania co do tej małej europejskiej rakiety. Pierwszy satelita Falcon Eye został utracony 11 lipca 2019 właśnie wskutek awarii rakiety Vega.

Start Falcon Eye 2 ma znaleźć się na orbicie w marcu 2020.

(Tw, BDS, Spw, VG, NYSE)

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

Comments are closed.