Pierwsza broszura rakiet SSLV

0

Indie zaprezentowały pierwszą broszurę nowej małej rakiety o nazwie Small Satellite Launch Vehicle (SSLV).

Indie to ważny gracz na rynku usług wynoszenia satelitów. Na tym polu wyróżnia się przede wszystkim rakieta Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV), która każdego roku startuje kilka razy. Rakieta PSLV obsługuje rynek małych satelitów, w tym zminiaturyzowanych formatu CubeSat. Przykładowo lutym 2017 roku w jednym locie rakieta PSLV wyniosła aż 104 satelity. Jest to obecnie rekord w ilości satelitów wystrzelonych w jednym starcie rakiety.

Pod koniec 2017 roku pojawiła się informacja, że agencja ISRO zaproponuje nową, mniejszą od PSLV, rakietę. Pod koniec grudnia 2019 pojawiła się pierwsza oficjalna broszura tej rakiety. Konstrukcja otrzymała nazwę Small Satellite Launch Vehicle (SSLV). Jest to bardzo ciekawa konstrukcja, która prawdopodobnie znajdzie duże zainteresowanie na rynku małych satelitów.

Rakieta SSLV będzie mieć 34 metry wysokości, zaś jego osłona aerodynamiczna będzie mieć 2,1 metra szerokości. SSLV będzie opierać się o trzy stopnie, każdy z nich na paliwo stałe. Całkowita masa startowa SSLV to 120 ton. Nośność SSLV to 300 (orbita SSO) do 500 kg (orbita LEO o niskiej inklinacji).

Rakietę SSLV będzie obsługiwać powołana przez ISRO spółka NewSpace India Limited (NSIL). Ta spółka zacznie komercyjne działania związane z rakietą SSLV na początku 2020 roku.

(NSIL)

Comments are closed.