ISRO pracuje nad małą rakietą nośną

0

We wrześniu 2017 indyjska agencja kosmiczna rozpoczęła prace nad małą rakietą nośną.

Indie to ważny gracz na rynku usług wynoszenia satelitów. Na tym polu wyróżnia się przede wszystkim rakieta Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV), która każdego roku startuje kilka razy. Rakieta PSLV obsługuje rynek małych satelitów, w tym zminiaturyzowanych formatu CubeSat. W lutym tego roku w jednym locie rakieta PSLV wyniosła aż 104 satelity. Jest to obecnie rekord w ilości satelitów wystrzelonych w jednym starcie rakiety.

Start PSLV z satelitami ScatSat-1 i Pathfinder-1, 26 września 2016 / Credit: ISRO

Start PSLV z satelitami ScatSat-1 i Pathfinder-1, 26 września 2016 / Credit: ISRO

Z drugiej strony PSLV jest wciąż stosunkowo dużą rakietą o sporej nośności na niską orbitę okołoziemską (LEO). Nośność PSLV na LEO wynosi prawie 4 tony. Dlatego też we wrześniu 2017 indyjska agencja kosmiczna ISRO rozpoczęła prace nad nową małą rakietą nośną. Nośność tej rakiety ma się zawierać w zakresie do 600 kg na LEO. Pierwszy lot tej nowej rakiety miałby nastąpić do końca 2019 roku.

Nowa rakieta nośna powinna mieć znacznie niższy koszt obsługi w porównaniu z PSLV. Z dostępnych informacji wynika, że aktualnie przygotowanie rakiety PSLV do startu to praca dla około 300 inżynierów i techników w kampanii trwającej przeważnie około 40 dni. Mniejszy zespół obsługujący rakietę oraz krótsza kampania startowa przekłada się na niższy koszt startu.

Rynek małych rakiet nośnych może być ciekawą częścią przemysłu kosmicznego w nadchodzącej dekadzie. Z jednej strony jest pewne, że ilość małych satelitów czekających na start będzie rosnąć i potrzebne będą różne rakiety do obsłużenia tego rynku. Z drugiej strony pojawiają się głosy, że takie rakiety (w przeliczeniu na jednostkę masy satelity) będą droższe od większych rakiet – zaś producenci dużych konstrukcji z pewnością wcześniej czy później przedstawią oferty dla segmentu małych satelitów. Co więcej, wciąż istnieje ryzyko, że rząd USA zdecyduje się wykorzystać dawne pociski nuklearne do wynoszenia małych satelitów. Taka decyzja może spowodować bankructwo wielu firm, które planują budowę i wykorzystanie małych rakiet.

(TH)

Comments are closed.