Dokąd dotrze Voyager 1 i 2 oraz Pioneer 10 i 11?

8

Dzięki danym z sondy Gaia udało się bardziej precyzyjnie wyznaczyć możliwe zbliżenia sond Voyager 1 i 2 oraz Pioneer 10 i 11 do gwiazd w Drodze Mlecznej.

Dwie sondy – Voyager 1 i Voyager 2 – są już poza heliopauzą. Dwie kolejne – Pioneer 10 i Pionner 11 – także opuszczą Układ Słoneczny i będą przemierzać Drogę Mleczną. Oczywiście, żadna z tych sond nie została wysłana ku jakiejkolwiek gwieździe w naszej Galaktyce – jest jednak możliwe, że wcześniej czy później nastąpi zbliżenie.

Dzięki danym z sondy Gaia jest możliwe bardziej precyzyjne wyznaczenie zbliżeń sond Voyager 1 i 2 oraz Pioneer 10 i 11 do gwiazd w Drodze Mlecznej. Głównym celem misji Gaia jest precyzyjny pomiar pozycji gwiazd. We wrześniu 2016 roku opublikowano pierwszy katalog danych astrometrycznych z ponad miliarda gwiazd. Drugi katalog danych został opublikowany 25 kwietnia 2018. W dniach przed publikacją drugiego katalogu ESA zaprezentowała kilka odkryć, które wykonano dzięki danym z pierwszego katalogu sondy Gaia. Dotyczą one m.in. precyzyjnej pozycji ponad miliarda gwiazd w Drodze Mlecznej, katalogu gwiazd, które w przyszłości zbliżą się do Słońca czy też identyfikacji gwiazd, które się poruszają bardzo szybko w naszej Galaktyce.

Dwóch naukowców – Coryn Bailer-Jones (Instytut Maxa Plancka w Niemczech) i Davide Farnocchia (amerykański Jet Propulsion Laboratory) postanowiło wykorzystać dane z sondy Gaia w celu wyliczenia zbliżeń sond Voyager 1 i 2 oraz Pioneer 10 i 11 do pobliskich gwiazd. Wyliczenia obejmowały trajektorie 7,4 miliona gwiazd. Metoda wyliczeń bazowała na zaprezentowanych wcześniej wyliczeniach dla danych i przyszłych przelotów “międzygwiezdnego gościa” – 1I/2017 U1 Oumuamua – obiektu, który pod koniec 2017 roku odwiedził Układ Słoneczny.

Wyliczenia sugerują, że każda z sond “zaliczy” kilka stosunkowo bliskich przelotów w najbliższych kilkuset tysiącach lat. Najbliższym przelot wykona sonda Pioneer 10, która za około 90 tysięcy lat znajdzie się w odległości mniej więcej 0,75 roku świetlnego od gwiazdy HIP 117795. Jest to gwiazda typu spektralnego K8 w gwiazdozbiorze Kasjopei, aktualnie 83 lata świetlne od Układu Słonecznego.

Dalsze wyliczenia sugerują, że sonda Pioneer 11 wykona za około 930 tysięcy lat przelot obok czerwonego karła TYC 992-192-1 (aktualnie odległej o około 87 lat świetlnych od Układu Słonecznego) . Minimalny dystans powinien wynieść około 0,8 roku świetlnego. Z kolei sonda Voyager 1 zbliży się do gwiazdy TYC 3135-52-1 na odległość około roku świetlnego za mniej więcej 306 tysięcy lat. Aktualnie gwiazda TYC 3135-52-1 znajduje się około 47 lat świetlnych od Układu Słonecznego. Wreszcie, najbliższy aktualnie prognozowany przelot sondy Voyager 2 nastąpi za około 42 tysiące lat w pobliżu czerwonego karła Ross 248. Minimalny dystans wyniesie mniej więcej 1,72 roku świetlnego. Ross 248 aktualnie znajduje się 10,3 roku świetlnego od Układu Słonecznego, zaś za około 40 tysięcy lat ta gwiazda zbliży się do nas na odległość około 3 lat świetlnych.

Oczywiście, powyższe wyliczenia są obarczone dużą niepewnością. Jeśli jakikolwiek mały odłamek uderzy w którąś z tych sond, wówczas ich trajektorie z czasem będą znacznie odbiegać od aktualnie wyliczonych. Inne efekty, w tym przeloty w pobliżu nieznanych (lub nieprecyzyjnie zlokalizowanych obecnie) gwiazd także mogą wpłynąć na dalszą odyseję tych czterech sond w otchłani Drogi Mlecznej.

(arxiv)

8 komentarzy

 1. “Wreszcie, najbliższy aktualnie prognozowany przelot sondy Voyager 2 nastąpi za około 42 tysiące lat w pobliżu czerwonego karła Ross 248. Minimalny dystans wyniesie mniej więcej 1,72 roku świetlnego. Ross 248 aktualnie znajduje się 10,3 roku świetlnego od Układu Słonecznego, zaś za około 40 lat ta gwiazda zbliży się do nas na odległość około 3 lat świetlnych.”

  10,3-3=7,3
  7,3/40=0,1825

  Czyli Ross 248 porusza się ku nam z prędkością 0,1825 prędkości światła.
  🙂

 2. Co Tu można liczyć i planować w tysiącach lat. Życie na ziemi zniknie w ciągu 200 lat. Ocieplenie jakie zrobiliśmy wykończy nas. Może drastyczne zmiany naszych działań mogą jeszcze zahamować ten proces, ale to się nie stanie, bo jesteśmy gatunkiem leniwym, chciwym i do tego jest nas za dużo. Za max 30 lat już żadne działania nie pomogą procesu.

 3. Być może w dalekiej przyszłości przechwycimy te sondy,my Ziemianie. Będzie to wspaniały relikt i eksponat dla przyszłych pokoleń…

 4. Być może za 42.000 lub 90.000 lat ludzkość zamieszkiwać już będzie najbliższe otoczenie Słońca – i nagle – doskonale funkcjonujące obserwatoria namierzą taki “tajemniczy” obiekt z dalekiej archaicznej przeszłości. 🙂

 5. “najbliższy aktualnie prognozowany przelot sondy Voyager 2 nastąpi za około 42 tysiące lat w pobliżu czerwonego karła Ross 248.”

  kurcze, już nie mogę się doczekać 🙂

  • Miejmy nadzieję, że przeczytamy wtedy jakiś artykuł na temat przelotu na kosmonauta.net… 😉