Projekt Gaia Vari w fazie beta-testów

0

Ciekawy projekt na Zooniverse.

Na platformie Zooniverse w fazie beta pojawił się projekt o nazwie Gaia Vari. Celem tego projektu typu “citizen science” jest poszukanie różnych zmienności w danych z sondy Gaia. O jakich zmiennościach mowa?

Gaia z rozłożoną osłoną przeciwsłoneczną - wizualizacja / Credits: ESA
Gaia z rozłożoną osłoną przeciwsłoneczną – wizualizacja / Credits: ESA

Europejskie obserwatorium Gaia zostało wyniesione w przestrzeń kosmiczną w grudniu 2013 roku. Sonda obserwuje niebo z punktu L2 układu Ziemia – Słońce. Głównym celem misji jest precyzyjny pomiar pozycji gwiazd. We wrześniu 2016 roku opublikowano pierwszy katalog danych astrometrycznych z ponad miliarda gwiazd. Drugi katalog danych został opublikowany w kwietniu 2018. Trzeci katalog opublikowano w grudniu 2020.

“Zakres” większości trzeciego katalogu sondy Gaia / Credits – ESA
“Zakres” większości trzeciego katalogu sondy Gaia / Credits – ESA

W danych sondy Gaia jest “wiele”. Znajdują się tam czarne dziury, poszukuje się obcych cywilizacji, a także obiekty naszego Układu Słonecznego. Wiele z tych obiektów doświadcza zmienności wskutek zmiany jasności, obrotu czy ruchu.

Gaia Vari

Na platformie Zooniverse dostępny w fazie testów jest projekt Gaia Vari. Celem tego projektu (obecnie!) jest poszukiwanie zmienności u gwiazd zmiennych. Możliwe jest m.in. wyznaczenie wcześniej nieznanej zmienności i jej klasyfikacja. Jest to ważna kwestia, gdyż wiele typów gwiazd zmiennych pozwala na lepsze wyznaczanie odległości – w tym w naszej Drodze Mlecznej. Dzięki danym z sondy Gaia jest możliwe zatem lepsze poznanie naszego “podwórka” jak i kształtu czy ruchu naszej Galaktyki.

Link do projektu: https://www.zooniverse.org/projects/gaia-zooniverse/gaia-vari

(ZV)

Comments are closed.