Opublikowano pierwszy katalog z danymi z sondy Gaia.

14 września został opublikowany pierwszy katalog ponad miliarda gwiazd wykonany przez obserwatorium Gaia – jest to największy do tej pory przegląd i spis obiektów astronomicznych całego nieboskłonu.

Gaia obserwująca Drogę Mleczną - wizualizacja / Credits: ESA, ATG medialab, ESO (S. Brunier)

Gaia obserwująca Drogę Mleczną – wizualizacja / Credits: ESA, ATG medialab, ESO (S. Brunier)

Aby wykonać najdokładniejszą trójwymiarową mapę Drogi Mlecznej, teleskop Gaia określił precyzyjne położenie oraz jasność 1 142 milionów gwiazd.

Publikacja obejmuje również odległości oraz ruch wzdłuż nieboskłonu ponad dwóch milionów gwiazd, a jest jedynie zapowiedzią dokładniejszego katalogu, który zostanie opublikowany w przyszłości.

„Gaia wyprzedza wszystko, co do tej pory dokonaliśmy w astrometrii, mapuje niebo z niedostępną wcześniej dokładnością”, mówi Alvaro Giménez, dyrektor ds. badań naukowych w ESA.

„Dzisiejsza publikacja daje nam pierwszy wgląd w ekscytujące dane, które wkrótce otrzymamy i które zrewolucjonizują nasze zrozumienie tego, jak gwiazdy są rozmieszczone i jak poruszają się w naszej Galaktyce”.

Wystrzelony ponad 1000 dni temu teleskop Gaia rozpoczął badania naukowe w lipcu 2014 roku. Katalog jest pierwszą publikacją danych zebranych w ciągu pierwszych czternastu miesięcy obserwacji nieba, które trwały do września 2015 roku.

„Ta piękna mapa, którą dzisiaj publikujemy, pokazuje gęstość rozłożenia gwiazd zmierzoną przez Gaię na całym nieboskłonie. Potwierdza ona, że w trakcie pierwszego roku obserwacji zebraliśmy niesamowite dane”, mówi Timo Prusti, główny naukowiec projektu Gaia w ESA.

Więcej na polskich stronach ESA.

Comments are closed.