Innspace – projekt wyróżniony w konkursie First Colony on Mars

2

Projekt bazy marsjańskiej o nazwie Dome, stworzony przez wrocławską grupę, zakwalifikował się na “krótką listę” najlepszych projektów zgłoszonych na konkurs First Colony on Mars, organizowany w ramach Kuala Lumpur Architecture Festival przez Malezyjski Instytut Architektów.

Wrocławska grupa w składzie: Łukasz Sokołowski, Beata Suścicka, Justyna Pelc i Piotr Torchała zaproponowała ideę bazy marsjańskiej wykorzystującej materiały z pamięcią kształtu. Koncepcja wykorzystuje znaczną dzienną amplitudę temperatur na Marsie, która sięga kilkudziesięciu stopni. Pod wpływem zmian temperatury w ciągu doby części kopuły w kształcie płatków odginają się w stronę środka bazy, dając dostęp do światła naturalnego i jednocześnie tworząc kopułę, która pozwala uzyskać dodatkową przestrzeń chronioną przed promieniowaniem.W nocy zaś płatki wracają na swoje miejsce i stają się dodatkową warstwą izolującą wnętrze bazy przed niskimi temperaturami w nocy.

“Wykorzystanie materiałów z pamięcią kształtu pozwoliłaby przekuć znaczne dobowe różnice temperatur, jakie panują na Marsie, w zaletę. Technologia ta rozwija się tak szybko, że w przyszłości materiały tego typu mogłyby właśnie sprawdzić się na Czerwonej Planecie.” – mówi Justyna Pelc, członek zespołu.

Wizualizacja bazy w nocy / Credits - Innspace
Wizualizacja bazy w nocy / Credits – Innspace

Po wewnętrznej stronie płatków znajdują się elastyczne panele słoneczne, dostarczające energię, a sam ruch płatków powoduje samoczynne oczyszczanie się paneli z marsjańskiego pyłu. 

Jeden budynek może pomieścić 50 osób. Znajduje się tam część mieszkalna – pokoje oraz infrastruktura sanitarna, oraz część badawcza, w której znajduje się szklarnia, laboratoria czy centrum kontroli. Tworzona przez płatki kopuła ochrania strefę badań geologicznych przed warunkami zewnętrznymi, zwłaszcza promieniowaniem. Pozwala to astronautom korzystać z lżejszych skafandrów i dłużej przebywać poza wnętrzem bazy, niż byłoby to możliwe bez takiej ochrony. Budynki zaprojektowane są w taki sposób, aby dalszy rozwój bazy odbywał się przez powielanie modułu bazowego

“Cieszymy się, że jury doceniło nasz projekt. Konkurencja była ogromna – nadesłano 125 prac z całego świata, więc tym bardziej jesteśmy dumni z wyniku.” – mówi Beata Suścicka, członek zespołu.

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Pani Justynie Pelc za przesłany artykuł.

(I-S)

2 komentarze

  1. warto wspomnieć że Michał Ptak zdobył
    drugą regulaminową nagrodę
    na konkurs ponadto wpłynęło 7 prac z Polski
    T.Dzieduszyński, K.K.Jeziorkowska, Wrocław team, F.Sokołowski, R.Mroczkowski architekci, K.Ostrowska-Wawryniuk, W.Fikus

  2. To jest świetny projekt i trzeba by nim jak najszybciej zainteresować Elona Muska ,bo to on chce jak najwcześniej zasiedlić Marsa ,a tą Bazę trzeba by pierwszymi wyprawami jego Rakiety Marsjańskiej wysłać na Marsa i tam próbować Automatycznie i Autonomicznie ją budować Robotami,a dopiero na Finał ,na dopięcie ostatniego guzika wysłać Brygadę Astronautów marsjańskich którzy by tą Bazę Uruchomili do Zasiedlenia dla 50-Osób. Techniczne i Technologiczne Zalety tego projektu są imponujące . Zainteresować natychmiast Elona Muska.