Spacer kosmiczny EVA-55

0

Dwudziestego pierwszego sierpnia odbył się amerykański spacer kosmiczny na ISS o oznaczeniu EVA-55.

Spacer EVA-55 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) odbył się 21 sierpnia 2019 roku. Początek spaceru nastąpił o godzinie 14:27 CEST. W przestrzeń kosmiczną wyszli astronauci Nicholas Hague oraz Andrew Morgan. Spacer trwał nieco ponad sześć i pół godziny.

Głównym zadaniem EVA-55 było podłączenie adaptera o nazwie International Docking Adapter-3 (IDA-3) do łącznika Pressurized Mating Adapter-3 (PMA-3). PMA-3 znajduje się u “góry” (zwrócone w kierunku przestrzeni kosmiczne) modułu Harmony. Do PMA-3 + IDA-3 będą mogły w przyszłości cumować załogowe pojazdy CST-100 Starliner oraz Dragon 2.

Trzy godziny i trzydzieści minut po rozpoczęciu spaceru EVA-55 astronauci zakończyli proces łączenia PMA-3 z IDA-3. Uzyskano wówczas “sztywne połączenie”.

Oprócz PMA-3 + IDA-3 w pobliżu znajduje się zestaw PMA-2 + IDA-2. Ten zestaw jest już gotowy do przyjmowania nowej generacji statków załogowych. Na początku marca 2019 odbyła się bezzałogowa misja SpX-DM1 kapsuły Dragon 2. W trakcie tej misji kapsuła Dragon 2 przycumowała właśnie do zestawu PMA-2 + IDA-2.

Kapsuła Dragon 2 przycumowana do ISS - marzec 2019, misja SpX-DM1 / Credits - NASA TV
Kapsuła Dragon 2 przycumowana do ISS – marzec 2019, misja SpX-DM1 / Credits – NASA TV

Zestawy PMA i IDA pozwalają na aktywne cumowanie do Stacji. Pojazdy bezzałogowe są przyłączane do ISS za pomocą ramienia robotycznego SSRMS i łączą się do innego typu węzłów o nazwie Common Berthing Mechanism (CBM). Oczywiście takie przyłączanie nie jest odpowiednie dla załogowych pojazdów, które wymaga szybszych działań, w tym procedur awaryjnych, np. na wypadek potrzeby natychmiastowego opuszczenia Stacji.

Na ISS znajdują się trzy łączniki PMA, oznaczone od PMA-1 do PMA-3. PMA-1 stale łączy rosyjską część Stacji z amerykańską/międzynarodową stroną. Do PMA-2 zwykle cumowały promy kosmiczne, choć w trakcie budowy Stacji lokalizacja tych łączników się zmieniała. W kilku misjach promów doszło do połączenia wahadłowca z ISS poprzez PMA-3. Aktualna orientacja PMA-2 i PMA-3 została ustanowiona w 2017 roku.

(PFA, NASA)

Comments are closed.