Test AA-2 – 2 lipca 2019

0

Na 2 lipca wyznaczono datę testu systemu ucieczkowego dla kapsuły MPCV Orion.

Kapsuła MPCV Orion ma być wynoszona w przestrzeń kosmiczną za pomocą rakiety SLS. W przypadku problemów z rakietą SLS, w trakcie pierwszych 120 sekund lotu kapsuła MPCV Orion może uciec za pomocą Launch Abort System (LAS).

LAS to stosunkowo duża rakieta na paliwo stałe, która będzie instalowana na szczycie rakiety SLS. Zadaniem LAS jest “zabranie” kapsuły MPCV Orion na odległość bezpieczną od (potencjalnie) wybuchającej rakiety SLS. Dzięki LAS możliwe będzie uratowanie astronautów znajdujących się wewnątrz kapsuły MPCV Orion.

Jeden z wcześniejszych testów systemu orientacji dla LAS / Credits – NASA Video

W 2010 roku przeprowadzono test “Pad Abort-1” dla kapsuły Orion. Tamten test miał za zadanie zweryfikować możliwość ratunku astronautów w sytuacji niebezpieczeństwa związanego z rakietą nośną, ale jeszcze na wyrzutni startowej. Test przebiegł prawidłowo.

Na 2 lipca 2019 NASA zaplanowała test Ascent Abort-2 dla rakiety LAS. W tym teście kapsuła oraz LAS zostaną wzniesione na wysokość około 9,5 km. Na tej wysokości dojdzie do odpalenia LAS i “wyciągnięcia” makiety kapsuły MPCV Orion. Poniższa animacja prezentuje sekwencję testu AA-2.

Animacja testu AA-2 / Credits – NASA Johnson

Test AA-2 ma duże znaczenie dla zbliżających się lotów załogowych kapsuły MPCV Orion. Bez sprawnie działającego systemu LAS nie będzie możliwe wykonanie lotów załogowych na rakiecie SLS. Udany test LAS otworzy drogę do misji załogowej EM-2 / Artemis 2 – pierwszego załogowego lotu człowieka poza bezpośrednie otoczenie Ziemi od lat 70. XX wieku.

Link do opisu testu AA-2 (plik .pdf).

(NASA)

Comments are closed.