NASA zmienia kształt misji EM-2

1

Agencja NASA zadecydowała o zmianie niektórych etapów misji Exploration Mission – 2. Będzie to pierwsza misja załogowa kapsuły MPCV Orion.

Pierwsza misja “pełnej wersji” kapsuły MPCV Orion nosi nazwę EM-1 (Exploration Mission – 1). Ta misja będzie bezzałogowa i w tym locie zostanie wykorzystana po raz pierwszy potężna rakieta SLS. Misja prawdopodobnie odbędzie się w drugiej połowie 2020 roku. W trakcie EM-1 dojdzie do wejścia pojazdu Orion na orbitę okołoksiężycową, a następnie do powrotu na Ziemię.

Po EM-1 nastąpi misja EM-2. Będzie to pierwszy lot załogowy MPCV Orion. Na pokładzie kapsuły znajdzie się czterech astronautów. Do grudnia 2018 przewidywano, że w trakcie EM-2 po starcie kapsuła Orion spędzi 24 godziny na orbicie okołoziemskiej. W trakcie tych 24 godzin zostaną przetestowane systemy pojazdu, po czym nastąpi lot w kierunku Srebrnego Globu. Orion wykona następnie oblot wokół Księżyca w odległości około 7700 km, po czym rozpocznie się powrót na Ziemię. Po przejściu przez atmosferę naszej planety dojdzie do wodowania kapsuły i podjęcia astronautów. Łącznie misja miałaby trwać dziewięć dni.

Wcześniejszy (sprzed grudnia 2018) plan misji EM-2 / Credits - NASA

Wcześniejszy (sprzed grudnia 2018) plan misji EM-2 / Credits – NASA

W połowie grudnia 2018 NASA ogłosiła pewne zmiany w misji EM-2. Przede wszystkim zostanie wykorzystana rakieta SLS Block 1 (wcześniej planowano Block 1B), a w locie zostanie wykorzystany górny stopień Interim Cryogenic Propulsion Stage (ICPS). Po starcie MPCV Orion oraz ICPS zostaną umieszczone na eliptycznej orbicie okołoziemskiej. Kapsuła spędzi tam blisko dwa dni, zanim rozpocznie się lot ku Srebrnemu Globowi. Łącznie zatem misja EM-2 będzie trwać 10 dni.

EM-2 nie będzie związana z początkiem budowy stacji LOP-G. Tę rolę aktualnie powierzono komercyjnemu startowi jednej z prywatnych rakiet – prawdopodobnie będzie to Falcon Heavy.

Aktualnie nie jest znana dokładna data misji EM-2. Nie nastąpi ona wcześniej niż w czerwcu 2022 roku, choć prawdopodobnie będzie to dopiero 2023 rok.

Misja EM-2 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, NASA)

Jeden komentarz