Udany start rakiety Epsilon (18.01.2019)

0

Osiemnastego stycznia mała japońska rakieta Epsilon wyniosła na orbitę siedem satelitów.

Do startu doszło 18 stycznia 2019 roku o godzinie 01:50 CET. Start nastąpił z Uchinoura Space Center, położonego w prowincji Kagoshima w południowej Japonii. Lot rakiety przebiegł prawidłowo i siedem satelitów znalazło się na odpowiedniej orbicie. 

Start rakiety Epsilon – 18.01.2019 / Credits – JAXA

Głównym ładunkiem w tym locie był satelita Rapid Innovation Payload Demonstration Satellite (RAPIS-1). Celem tego satelity o masie 200 kg jest demonstracja nowych technologii, takich jak układy NBFPGA, zaawansowana komunikacja na paśmie X oraz układ orientacji satelity korzystający z mniej toksycznego paliwa. Misja RAPIS-1 jest planowana na około rok.

Ponadto, rakieta Epsilon wyniosła sześć małych satelitów, z których trzy są formatu CubeSat. Trzy “większe” satelity tego lotu to RISESAT (50 kg masy startowej, Japonia), ALE-1  (68 kg masy startowej, Japonia) i MicroDragon (50 kg masy startowej, Wietnam). Trzy CubeSaty noszą nazwy:  OrigamiSat-1, Aoba VELOX-IV i NEXUS.

Był to czwarty lot rakiety Epsilon od czasu wprowadzenia tej konstrukcji do służby w 2013 roku. Jak na razie wszystkie loty tej rakiety zakończyły się pełnym sukcesem. Następny lot Epsilona zaplanowano na 2020 rok – na pokładzie znajdzie się RAPIS-2.

(LK, PFA, NSF)

Comments are closed.