Dragonfly – prezentacja koncepcji misji

0

Piętnastego stycznia NASA otrzymała pełną koncepcję misji Dragonfly – drona zdolnego do lotu w atmosferze Tytana.

Mozaika wykonana na podstawie danych zebranych przez sondę Cassini / Credits: NASA / JPL-Caltech / Space Science Institute

Mozaika wykonana na podstawie danych zebranych przez sondę Cassini / Credits: NASA / JPL-Caltech / Space Science Institute

Tytan często znajduje się na liście propozycji misji bezzałogowych. Aktualnie jedna koncepcja badań Tytana konkuruje o akceptację w ramach misji klasy New Frontiers. Start tej wyprawy bezzałogowej jest planowany w połowie przyszłej dekady. Ósmego maja 2017 NASA poinformowała, że otrzymała 12 propozycji na misję klasy New Frontiers – wśród nich jedną dotyczącą Tytana. Kolejny etap selekcji został ogłoszony 20 grudnia 2017 – wybrane zostały propozycje CAESAR i Dragonfly. Przez cały kolejny rok trwały prace koncepcyjne nad obiema propozycjami.

Celem misji Dragonfly byłoby stworzenie pojazdu (“oktokoptera” jak to zespół projektu określił) zdolnego do przemieszczania się z w atmosferze Tytana – największego księżyca Saturna. Dragonfly byłby zdolny do wykonywania pomiarów przy użyciu zestawu pokładowych instrumentów w różnych miejscach powierzchni Tytana. Warto tu zaznaczyć, że Dragonfly byłby zdolny do wykonywania pomiarów stanowisk odległych od siebie o dziesiątki kilometrów – jest to więcej niż zasięg większości dotychczasowych misji lądowników i łazików. Zasilanie tego kwadrokoptera pochodziłoby z radioizotopowego źródła energii.

Piętnastego stycznia 2019 zespół koncepcji Dragonfly dostarczył do NASA dokumentację dotyczącą tej proponowanej misji. Poniższe nagranie podsumowuje koncepcję misji Dragonfly.

Koncepcja misji Dragonfly – stan na styczeń 2019 / Credits – JHU Applied Physics Laboratory

Dragonfly powinien dotrzeć do Tytana w połowie lat 30. XXI wieku, podczas zimy na północnej półkuli tego księżyca. Więcej na temat tego projektu można przeczytać na stronie misji.

Koncepcja misji Dragonfly jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(JHAPL)

Comments are closed.