New Horizons: LORRI obserwuje 2014 MU69

3

NASA opublikowała serię ujęć ze zbliżenia sondy New Horizons do 2014 MU69 – planetoidy Pasa Kuipera.

Maksymalne zbliżenie sondy New Horizons (NH) do 2014 MU69 nastąpiło 1 stycznia około 06:33 CET. Minimalny planowany dystans do tego obiektu wynosił 3500 km. Dla porównania – sonda przeleciała ponad Plutonem w odległości około 12500 km.

Pierwsze konferencje dotyczące 2014 MU69

Kolorystyka powierzchni 2014 MU69 / Credits - NASA TV

Kolorystyka powierzchni 2014 MU69 / Credits – NASA TV

Łącznie NASA zorganizowała trzy konferencje naukowe dotyczące wyników z przelotu obok 2014 MU69. Pierwsza z nich opierała się o dane sprzed przelotu. Następnie, na pierwszej konferencji po przelocie został przedstawiony pierwszy obraz z bliska planetoidy nazywanej nieoficjalnie “Ultima Thule”. Pierwsza konferencja odbyła się 2 stycznia 2019. Oczom naukowców ukazał się podwójny złączony obiekt (ang. “contact binary”). Obiekt okazał się być w zasadzie taki sam jak wykazały obserwacje naziemne podczas “zaćmień” gwiazd przez 2014 MU69. Ponadto, poznaliśmy także kolor i okres obrotu planetoidy. Dzień później, trzeciego stycznia, NASA przeprowadziła kolejną konferencję z zespołem misji New Horizons. Jak na razie nie odkryto żadnego księżyca 2014 MU69. Naukowcy jednak uważają, że jest możliwe, że wokół tej planetoidy krąży księżyc – to byłoby najlepsze wyjaśnienie dla dość długiego okresu obrotu 2014 MU69. Ponadto, zaprezentowano także obraz 3D planetoidy.

Pierwsze konferencje opierały się o niewielki ułamek wszystkich danych zgromadzonych przez sondę. Komunikacja z sondą jest utrudniona – częściowo z uwagi na odległość, a częściowo z uwagi na naszą Dzienną Gwiazdę. Z perspektywy Ziemi, pomiędzy 4 a 10 stycznia NH przebywała zbyt blisko Słońca. W konsekwencji słaby sygnał transmitowany z sondy był zagłuszany lub nawet blokowany przez Słońce.

Dane z LORRI

Transmisja została wznowiona 10 stycznia tuż po północy czasu polskiego. Podczas sesji komunikacyjnych z NH prędkość transmisji danych sięga 2 kbps. Tak niska prędkość transmisji danych wynika z uwagi na dużą odległość pomiędzy NH a Ziemią (w momencie publikacji artykułu – 44,38 jednostki astronomicznej od naszej planety). Dane z przelotu będą przesyłane na Ziemię przez około 20 miesięcy. Dla porównania – starsza sonda Voyager 2 przesyła dane z prędkością do 160 bps.

Pierwsze dni transmisji danych po 10 stycznia przyniosły m.in. sekwencję obrazów wykonanych podczas zbliżania do 2014 MU69. Na przesłanych zdjęciach, wykonanych przez instrument Long-Range Reconnaissance Imager (LORRI) widać m.in. obrót planetoidy. Ponadto, na najlepszych obrazach widać szczegóły powierzchni planetoidy.

Obrót 2014 MU69 w instrumencie LORRI / Credits – NASA, JHUAPL, SwRI

Pierwsza publikacja naukowa o 2014 MU69

Tuż po 10 stycznia zespół misji New Horizons przygotował pierwszą publikację naukową na temat 2014 MU69. Publikacja opiera się na zaledwie 4 dniach downlinku danych z przelotu. Mimo tego, publikacja zawiera cenne podsumowanie wiedzy na temat 2014 MU69. Ten obiekt Pasa Kuipera jest pierwszą podwójną złączoną planetoidą (ang. “contact binary”), zbadaną z bliska przez sondę kosmiczną. Zdaniem naukowców misji NH planetoida 2014 MU69 jest najbardziej pierwotnym obiektem naszego Układu Słonecznego jaki kiedykolwiek został zbadany z bliska.

W lutym można się spodziewać zdjęć w większej rozdzielczości – być może nawet 35 metrów na piksel. Wówczas też ukazane zostaną zdjęcia 2014 MU69 z innej perspektywy – widoczne będą m.in. cienie na powierzchni tej planetoidy.

Przelot NH obok 2014 MU69 jest komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA, PFA)

3 komentarze

  1. nie wiem jak to widzicie, ale ja wyraźnie dostrzegam że ten obiekt jest spłaszczony – nie kulisty – i nie wynika to z padającego światła tylko widać podczas symulacji ruchu

  2. To pasjonująca misja i nie mniej fascynujące rezultaty. Dla ścisłości:

    [1] „Łącznie NASA zorganizowała trzy konferencje naukowe dotyczące wyników z przelotu obok 2014 MU69.” Jak dotąd NASA zorganizowała łącznie ZERO konferencji naukowych a temat wyników przelotu. Organizowane były wyłącznie konferencje prasowe, na który omawiano naukowe kwestie związane z przelotem. Konferencja prasowa to nie konferencja naukowa. Proszę rozróżniać te dwa pojęcia.

    [2] „Tuż po 10 stycznia zespół misji New Horizons przygotował pierwszą publikację naukową na temat 2014 MU69”. Oczywiście zespół naukowy New Horizons przygotował WIELE publikacji na temat tego obiektu, a pierwsza z nich ukazała się zanim sonda dotarła do planetoidy. Dwa: tekst, o którym mowa, został wysłany do publikacji „Wed, 9 Jan 2019 01:41:17 UTC”, czyli… „tuż po 10 stycznia”? Trzy: rzeczona publikacja to tylko zgłoszenie na konferencję Lunar and Planetary Science, tzw. abstrakt. Nie jest to publikacja naukowa sensu stricte. Czy też – jak określiłaby to nowomowa – publikacja „regularna”. Uczciwiej byłoby napisać, że zespół zapowiedział podanie szczegółów na temat wyników z przelotu podczas tegorocznej LPS.

    Proszę o poprawienie tych błędów i większe wyczucie tematu w kolejnych tekstach.