SpX-DM1 – start w lutym?

0

Pierwszy start pojazdu Dragon 2 nastąpi prawdopodobnie nie wcześniej niż na początku lutego.

Misja o oznaczeniu SpX-DM1 będzie pierwszym lotem orbitalnym kapsuły Dragon 2. Ten pojazd docelowo ma dowozić astronautów na niską orbitę okołoziemską (LEO), przede wszystkim w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Misja SpX-DM1 będzie bezzałogowa.

Aktualnie trwają przygotowania do startu SpX-DM1. Przygotowania obejmują także szereg testów. W okresie świątecznym doszło do integracji kapsuły Dragon 2 z rakietą Falcon 9. Trzeciego stycznia 2019 doszło do wyprowadzenia rakiety Falcon 9 i kapsuły Dragon 2 na wyrzutnię LC-39A. Jest to “suchy test”, w trakcie którego następuje przećwiczenie i weryfikacja procedur przedstartowych. Przygotowania do tego wyprowadzenia rozpoczęły się na początku grudnia.

Dwa dni później (5 stycznia) Elon Musk poinformował, że aktualnie pozostaje “około miesiąca” do startu SpX-DM1. Oznacza to, że są nikłe szanse na początek tej misji w styczniu, choć jeszcze niedawno wydawało się, że start może nastąpić 17 stycznia lub też w ostatnich dnia tego miesiąca. Teraz jest bardziej prawdopodobne, że start nastąpi w lutym.

Z pewnością przynajmniej częściowy wpływ na to opóźnienie ma częściowe zatrzymanie prac amerykańskiej administracji (“government shutdown”), które rozpoczęło się 22 grudnia 2018 i nadal się nie zakończyło. Większość pracowników NASA zostało wysłanych na przymusowy urlop, a prace są kontynuowane tam, gdzie wcześniej kontraktorzy otrzymali finansowanie (oczywiście do czasu). Jeśli jednak government shutdown się nie zakończy, istnieje ryzyko zatrzymania kolejnych prac. Jest także możliwe, że część pozwoleń i dokumentacji musi być wykonanych przez firmę SpaceX przy współpracy z innymi biurami w USA, takimi jak Federal Aviation Administration (FAA). Ten podmiot także dotknąć government shutdown.

Po misji SpX-DM1 firma SpaceX przeprowadzi test systemu ratunkowego w locie (starcie) kapsuły Dragon 2. Aktualnie test jest planowany na drugi kwartał 2019 roku. Następnie powinno dojść do misji SpX-DM2. Ta misja będzie już załogowa. Na pokładzie Dragona 2 w kierunku ISS wybierze się dwóch astronautów: Douglas Hurley i Bob Behnken. Powinna to być pierwsza amerykańska misja załogowa od czasu ostatniej wyprawy promu kosmicznego – STS-135, która odbyła się w lipcu 2011.

Misja SpX-DM1 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NSF, PFA)

Comments are closed.